Nowe samochody gaśnicze dla strażaków z Żagania i Sulęcina. Koszt? Blisko 2,5 miliona (ZDJĘCIA)

18 listopad 2022
Autor: 
Nowe samochody gaśnicze dla strażaków z Żagania i Sulęcina Fot. Szczęśniak Pojazdy Specjalne

Nowe samochody gaśnicze trafiły do Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Żaganiu oraz Sulęcinie. To ciężkie wozy, które zabierają 5000 litrów wody.

Lubuscy strażacy wzbogacili się o nowe wozy gaśnicze. To dwa ciężkie samochody gaśnicze. Pojazdy trafiły na wyposażenie jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie i Żaganiu.

Nowoczesne pojazdy zabudowano na podwoziu marki Scania P370 XT z napędem 4x4. Mają sześcioosobową kabinę, zautomatyzowaną skrzynię biegów oraz wysokoprężny silnik o mocy 370 koni mechanicznych. Za ich przygotowanie odpowiadała firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej.

Są warte blisko 2,5 miliona złotych

Nowe samochody gaśnicze zostały wyposażone w zbiorniki wodne o pojemności 5000 litrów oraz 500-litrowe zbiorniki środka pianotwórczego. Na pojeździe znalazła się także wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg, maszt oświetleniowy o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lumenów, działko wodno-pianowe oraz autopompa o wydajności 3761 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 514 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Oba pojazdy to tzw. "golasy", czyli dostarczono je bez sprzętu. Wykonawca wykonał jedynie uchwyty do mocowania wyposażenia posiadanego aktualnie przez strażaków w Żaganiu oraz Sulęcinie. Łączna wartość nowych samochodów to blisko 2,5 milionów złotych.

Wkrótce w ramach tego samego przetargu realizowanego przez Komendę Wojewódzką PSP w Gorzowie Wielkopolskim do województwa lubuskiego trafią jeszcze dwa, identyczne pojazdy. Te zostaną dostarczone do jednostek w Żarach i Słubicach.

Przeczytaj też: Zielona Góra: Zostawił potrawę na kuchence i poszedł spać. Sąsiedzi wezwali strażaków (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u