Nowe wozy gaśnicze i sprzęt dla strażaków OSP z gminy Szprotawa (ZDJĘCIA)

19 listopad 2022
Autor: 
Nowe wozy gaśnicze i sprzęt dla strażaków OSP z gminy Szprotawa Fot. Lubuskie.pl

Strażacy ochotnicy z terenu gminy Szprotawa mają nowe samochody gaśnicze, ale i nie tylko. Wszystko dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Gmina Szprotawa przystąpiła do projektu "Wsparcie służb ratownictwa technicznego i przeciwpożarowego", którego liderem jest gmina Bytom Odrzański. Zadanie zakłada działania poprawiające bezpieczeństwo pożarowe oraz powodziowe, poprzez inwestycje z zakresu doposażenia jednostek ratowniczych. Oprócz wspomnianych gmin do projektu "załapały" się też m.in. gminy Otyń, Szczaniec czy Nowe Miasteczko.

Całkowita wartość projektu opiewa na przeszło 15,4 miliony złotych. Zdecydowana większość, bo aż ponad 13,1 mln złotych to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.

Jednostki w gminie Szprotawa mają już nowy sprzęt

W piątek, 18 listopada, w Szprotawie odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu dla jednostek OSP z terenu gminy. I tak ochotnicy wzbogacili się o trzy średnie wozy gaśnicze marki Man, dwa lekkie wozy gaśnicze zabudowane na podwoziu Forda oraz pojazd rozpoznawczo-ratowniczy marki Mitsubishi. Oprócz pojazdów zakupiono także m.in. drona z kamerą termowizyjną, wyposażenie przeciwpowodziowe i pilarki ratownicze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

- To Ochotnicze Straże Pożarne zazwyczaj są pierwsze przy wypadkach drogowych, zdarzeniach losowych. Dlatego wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt, pomagający ratować ludzkie życie jest rzeczą nadrzędną. Będziemy to konsekwentnie czynić, również w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej - podkreślał Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa lubuskiego.

O zasadności projektu mówił także Mirosław Gąsik, burmistrz gminy Szprotawa. - Jego realizacja przyczyni się do jeszcze skuteczniejszego ratowania zdrowia i życia mieszkańców w razie klęsk żywiołowych, które na skutek zmian klimatycznych niestety coraz częściej nas nawiedzają. Życzę wszystkim strażakom szczęśliwego końca każdej służby, poczucia spełnienia i satysfakcji. Chylę czoła w uznaniu waszej codziennej odwagi - zaznaczał.

W uroczystości wziął udział Waldemar Pawlak, prezes zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, który podziękował samorządowcom za wsparcie. Jednocześnie zwracał uwagę na fakt, iż województwo lubuskie jest liderem, jeśli chodzi o wykorzystywanie środków Unii Europejskiej na potrzeby jednostek OSP.

Przeczytaj też: Zielona Góra: Zostawił potrawę na kuchence i poszedł spać. Sąsiedzi wezwali strażaków (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u