Elektrociepłownia Zielona Góra wymieniła turbinę gazową. "Jest większa moc" (ZDJĘCIA)

20 listopad 2022
Autor: 
Elektrociepłownia Zielona Góra wymieniła turbinę gazową Fot. PGE Energia Ciepła, Redakcja

Elektrociepłownia w Zielonej Górze postawiła nową turbinę gazową. To kolos ważący ponad 220 ton. Całość kosztowała blisko 115 milionów złotych.

Wszystko zaczęło się w 2020 roku, gdy Elektrociepłownia Zielona Góra podpisała umowę z przedsiębiorstwem GE Gas Power na zakup nowoczesnej turbiny gazowej. Jej nabycie to jedna z części remontu Bloku Gazowo-Parowego wybudowanego w 2004 roku.

Turbina ważąca ponad 220 ton przypłynęła z zagranicy do portu w Szczecinie. Następnie 208-tonowy ładunek znalazł się na specjalnym pontonie, który przepłynął po Odrze do Pomorska. Największa operacja zaczęła się w poniedziałek, 20 grudnia 2021 roku, kiedy turbina została załadowana na niskopodwoziową naczepę i przetransportowana w obstawie pilotów m.in. przez Łężycę i ul. Dekoracyjną do zielonogórskiej Elektrociepłowni.

Elektrociepłownia Zielona Góra wymieniła turbinę gazową

Projekt modernizacji turbiny gazowej został już oficjalnie zakończony. PGE Energia Ciepła, do której należy Elektrociepłownia Zielona Góra, informuje, że moc brutto wzrosła teraz ze 126 MW do około 145 MW. Ponadto emisja tlenku węgla spadła o około 66%, a emisja tlenków azotu została zredukowana do poziomu poniżej 30 mg / Nm3 spełniając wymagania BAT, czyli wymogów, które tego typu obiekty mają spełniać.

- Efektami zakończenia tej inwestycji są zwiększone bezpieczeństwo i niezawodność wytwarzania ciepła i energii elektrycznej przy jednoczesnym podwyższeniu sprawności tego procesu. Zmniejszenie emisji do środowiska ma bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców Zielonej Góry - mówi Radosław Czapski, prezes zarządu Elektrociepłowni Zielona Góra.

Cała inwestycja jest warta blisko 115 milionów złotych.

Przeczytaj też: W Lubuskiem spadł pierwszy śnieg. Policja: Nie czujesz się pewnie? Nie jedź samochodem


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u