To historyczny moment dla lubuskiego. Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. I tak w ramach nowej perspektywy do regionu trafi aż 915 milionów euro. To rekordowa kwota, którą udało się wywalczyć Zarządowi Województwa w trakcie negocjacji prowadzonych z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Pierwotnie miało być to 735 milionów euro.
- Mamy 915 milionów euro w sytuacji, gdy pieniędzy dla Polski jest mniej. Nie było łatwo, było wiele dyskusji o dużej temperaturze, ale udało nam się przedstawić mocne oraz profesjonalne argumenty i znaleźliśmy poparcie w Komisji Europejskiej - mówi Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.
Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego - gdzie trafią środki?
Jak informuje marszałek województwa Elżbieta Anna Polak, pieniądze z Unii Europejskiej zostały już podzielone na konkretne priorytety. Na przykład 40% całej puli zapisano na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, co pozwoli dać wszystkim samorządom 184 euro na mieszkańca. Ponadto 18,5% środków zaplanowano na obszary wiejskie.
- Nad nowym programem pracowaliśmy 3 lata. Ostatni rok to negocjacje z Komisją Europejską. Myślę, że wsłuchaliśmy się w głos samorządów i mieszkańców - podkreśla Elżbieta Anna Polak.
Jak zostaną rozgospodarowane środki Unii Europejskiej w województwie lubuskim? Poniżej publikujemy listę wybranych priorytetów:
- 250 mln euro - środowisko (termomodernizacje, odnawialne źródła energii, tereny zielone, ochrona wód, czysty transport miejski)
- 111,6 mln euro - lepsze drogi i wygodniejszy transport
- 106,9 mln euro - szkoły, przedszkola, uczniowie i nauczyciele
- 98,8 mln euro - najbardziej potrzebujący (osoby ubogie, wykluczone, bezdomne)
- 93 mln euro - wsparcie rozwoju lokalnego
- 77,9 mln euro - wsparcie gospodarki
- 55,9 mln euro - bezrobotni, pracownicy i pracodawcy
- 42,8 mln euro - sprzęt medyczny dla lepszej diagnostyki
- 19,5 mln euro - cyfryzacja przedsiębiorstw i instytucji publicznych
- 13,3 mln euro - wsparcie lokalnych grup działania
- 8,4 mln euro - turystyka i kultura
- Grono beneficjentów jest niezwykle szerokie. Będzie duże wsparcie dla gospodarki, będziemy realizować projekty dotyczące ochrony środowiska i likwidacji różnych wykluczeń. W Lubuskiem chcemy pamiętać też o obszarach wiejskich, które do tej pory mniej korzystały z Funduszy Unijnych - wskazuje Marcin Jabłoński.
Prezydent Zielonej Góry przeciwny podziałowi środków na ZIT
Dziś, 16 grudnia, w Zielonej Górze po konferencji prasowej odnośnie wsparcia z Unii Europejskiej odbyło się posiedzenie Rady do spraw Rozwoju Województwa Lubuskiego, podczas której omawiano właśnie między innymi Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego.
Jednym z gości był prezydent miasta Janusz Kubicki, który po raz kolejny, jak w trakcie wielu rad czy konferencji, grzmiał, że nie podoba mu się podział środków na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Włodarz miasta od wielu miesięcy wskazuje bowiem, że marszałek Elżbieta Anna Polak "okradła" miasto, ponieważ zamiast przeszło 300 euro na osobę samorząd ma otrzymać w ramach ZIT 184,21 euro "na głowę". Więcej w artykule: "Prezydent Zielonej Góry jak lisek chytrusek? Gminy bronią marszałek województwa (ZDJĘCIA)".
- Chciałbym wrzucić państwu tutaj taką łyżkę dziegciu do tej beczki miodu. W ostatniej perspektywie Zielona Góra otrzymała 58 milionów euro na ZIT, czyli 309 euro na każdego mieszkańca. W kolejnej zarząd zaproponował nam 184 euro. Jeśli środków jest więcej to dlaczego mam dostać połowę środków, jaką miałem do tej pory? Chyba że chce się budować pałac marszałkowski i na to brakuje pieniędzy. Apeluję, aby każdy samorząd miał po 300 euro na mieszkańca - mówił dziś Kubicki w trakcie rady rozwoju województwa.
Przeczytaj też: Tragiczny wypadek w Zielonej Górze. Daniel osierocił córki i zostawił żonę. Trwa zbiórka pieniędzy
https://newslubuski.pl/spoleczne/13641-fundusze-europejskie-dla-lubuskiego-mamy-915-milionow-euro.html#sigProIdbbe9cc70aa