Straż pożarna w Zielonej Górze wycofała drabinę po incydencie w Inowrocławiu. Będzie zastępczy sprzęt

30 styczeń 2023
Autor: 
Straż pożarna w Zielonej Górze bez własnych drabin mechanicznych Redakcja

W Inowrocławiu złamała się drabina strażacka. Komenda Główna PSP wycofała wszystkie takie pojazdy, więc w Zielonej Górze nie ma teraz drabiny gotowej do akcji.

Miasto Zielona Góra zostało bez strażackich drabin mechanicznych. Już kilka dni temu z podziału bojowego wycofano 30-metrową drabinę z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1, natomiast dziś, 30 stycznia, zapadła decyzja o wyłączeniu z działań 42-metrowej autodrabiny z zielonogórskiej "dwójki".

Teraz w przypadku działań, gdzie należy korzystać z drabiny lub podnośnika, wzywana będzie na przykład 27-metrowa drabina mechaniczna z jednostki OSP Koźla położonej w gminie Świdnica. Ochotnicy przez najbliższy okres mają mieć nieustanną gotowość bojową do wyjazdu drabiny w pełnej obsadzie. Ponadto do akcji będzie mógł być dysponowany podnośnik hydrauliczny z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Sulechowie, który wysuwa się na 42 metry. Jednocześnie pozostaje mieć nadzieję, iż drabina z JRG 1 Zielona Góra szybko zostanie przywrócona do służby.

Drabina wycofana po incydencie w Inowrocławiu

Wycofanie 42-metrowej drabiny mechanicznej z JRG 2 Zielona Góra jest pokłosiem zdarzenia, do którego doszło dziś w Inowrocławiu. W trakcie testów złamała się drabina strażacka dostarczona przez Rosenbauer Polska, a zabudowana na podwoziu marki Volvo.

- W wyniku zdarzenia żaden ze strażaków nie odniósł obrażeń. Testy wykonywane były według standardowej procedury zalecanej przez producenta przed wprowadzeniem nowego samochodu do użytkowania w działaniach ratowniczo-gaśniczych - czytamy w komunikacie KG PSP.

Po zdarzeniu Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu wszystkich takich pojazdów na terenie Polski. Mowa o samochodach marki Rosenbauer z drabiną mechaniczną o wysokości 40 metrów i więcej.

Aktualizacja: - Podnośnik hydrauliczny z Sulechowa zostanie przeniesiony na Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 2 w Zielonej Górze, natomiast obszar chroniony JRG Sulechów będą zabezpieczały powiaty ościenne oraz Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wielkopolskim - informuje st. kpt. Arkadiusz Kaniak, rzecznik straży pożarnej w Zielonej Górze.

Przeczytaj też: Państwowa Straż Pożarna zmienia umundurowanie. 60% strażaków umiera na raka (FILM, ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u