Gmina Świdnica koło Zielonej Góry walczy ze smogiem. Dofinansuje wymianę kopciucha

02 luty 2023
Autor: 
Gmina Świdnica koło Zielonej Góry walczy ze smogiem Redakcja

Gmina Świdnica zachęca do zmiany pieców na przyjazne środowisku. Samorząd przekaże na ten cel 50 tysięcy złotych. Jak dostać pieniądze na wymianę kopciucha?

Proces wymiany kopciuchów nie posuwa się w zbyt szybkim tempie i na wymianę wciąż czeka wiele starych pieców. Warto to zrobić, bo jeśli wciąż palimy węglem i posiadamy stary piec, to zatruwamy nie tylko sąsiadów, ale i siebie oraz własną rodzinę. Przemawiają za tym również pieniądze, bo za ogrzewanie domu kopciuchem płacimy sporo, a koszty w przypadku ekologicznych źródeł ciepła są mniejsze. Ponadto po likwidacji wysłużonego pieca mamy też o wiele lepszy komfort.

Do likwidacji kopciuchów zachęca między innymi gmina Świdnica, która w budżecie na 2023 rok zarezerwowała 50 tysięcy na ten cel. Ruszył już nabór wniosków o udzielenie dotacji na dofinansowanie kosztów wymiany pieców centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej na paliwo stałe.

Jak informuje samorząd, pomoc będzie udzielana na kotły gazowe, na paliwo stałe, olejowe, elektryczne, biomasę oraz pompy ciepła. Mogą być też panele fotowoltaiczne, ale tylko, gdy mieszkaniec posada jeden z wcześniej wymienionych systemów ogrzewania.

Dofinansowanie do wymiany pieca - maksymalnie 50 procent

Dotacja przysługuje osobom fizycznym, będącym właścicielem nieruchomości lub będącym współwłaścicielami, pod warunkiem otrzymania zgody od pozostałych właścicieli. Dofinansowanie będzie przydzielane w maksymalnej wysokości 50% poniesionych kosztów zakupu pieca, jednak nie więcej, niż 5 tysięcy złotych.

- Kompletne i prawidłowo wypełnione wnioski należy składać w Urzędzie Gminy Świdnica w terminie od 1 lutego do 30 marca 2023. W przypadku pytań lub wątpliwości, informacji udzielają pracownicy Referatu Gospodarki i Rozwoju pod numerem 68 327 31 15 wew. 126 lub wew. 140 - informuje Gmina Świdnica.

Szczegółowe informacje i wnioski można znaleźć na stronie: "Wymiana pieca"

Przeczytaj też: Tak jeżdżą piraci drogowi w Lubuskiem. Policja: "Stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo" (FILM)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u