Susza w Lubuskiem. W gminie Świdnica część mieszkańców wieczorami nie ma wody

14 lipiec 2023
Autor: 
Susza w Lubuskiem. Część mieszkańców wieczorami nie ma wody

Susza w Lubuskiem. Jest coraz więcej apeli do mieszkańców o ograniczenie korzystania z wody. Tak jest między innymi w gminie Świdnica koło Zielonej Góry.

Opady deszczu w województwie lubuskim to w tym roku praktycznie rzadkość. Oprócz ostatnich burz czy zaledwie kilkudziesięciominutowych mżawek na terenie regionu nie odnotowano większych opadów. Trudną sytuację hydrologiczną potęgują także upały, a te będą z nami przez kolejne dni. Już dziś IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami do 33 stopni Celsjusza.

Wieczorem mieszkańcy nie mają wody

Utrzymująca się wysoka temperatura powoduje, że w niektórych gminach brakuje wody. Tak jest między innymi w gminie Świdnica pod Zieloną Górą. W ostatnich dniach mieszkańcy wsi Letnica nieustannie informują, że nie mają dostępu do bieżącej wody, szczególnie w godzinach wieczornych. Część osób wodę ma, ale jej ciśnienie pozostawia z kolei wiele do życzenia.

- W ostatnim czasie otrzymałam mnóstwo zgłoszeń o braku wody. Szczyt frustracji mieszkańców nastąpił w ostatni wtorek: brak wody od 18:30 do 22:00. Zastanówmy się, czy zużycie wody, które robimy, jest absolutnie niezbędne. Solidaryzujmy się z tymi, którzy tej wody nie mają, a zobaczymy jaki skutek będzie - zaznacza Małgorzata Jagoda, sołtyska Letnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Nazbierała aż 236 punktów karnych. Młoda kobieta przebiła skalę

Mieszkańcy wskazują, że w Letnicy największym problemem jest katastrofalny stan wodociągu, a dokładniej rur, których przepustowość znacznie ogranicza przepływ wody. W tej sprawie złożyli oni do Urzędu Gminy w Świdnicy specjalną petycję.

Gmina Świdnica apeluje o ograniczenie podlewania

Urzędnicy ze Świdnicy wystosowali już prośbę o zaniechanie poboru wody z sieci wodociągowej do celów gospodarczych. Podkreślają przy tym, że "praca urządzeń wydobywających wodę ze złóż odbywa się w chwili obecnej na maksymalnej wydajności".

- Sytuacja z każdym dniem robi się coraz bardziej poważna. Przy obecnym zużyciu wody do polewania grozi nam sytuacja, w której zmuszeni będziemy zamykać poszczególne miejscowości zużywające najwięcej wody w celu odtworzenia zasobów wodnych w ujęciu. Prosimy o całkowite ograniczenie podlewania. Zielona trawa dzisiaj to brak wody na cele socjalno-bytowe jutro - czytamy w komunikacie Zakładu Usług Komunalnych w Świdnicy.

Poniżej umieszczamy pełny apel opublikowany przez Urząd Gminy w Świdnicy.

Przeczytaj też: Pijana kobieta chciała wjechać pod prąd na S3 koło Nowej Soli. Miała 2,4 promila


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u