Pilot z bazy LPR Zielona Góra odszedł na emeryturę. Latał i ratował od ponad 33 lat (ZDJĘCIA)

24 sierpień 2023
Autor: 
Pilot z bazy LPR Zielona Góra odszedł na emeryturę Fot. Redakcja, LPR Zielona Góra

Krzysztof Pietrzak to znana postać w bazie LPR Zielona Góra. W ratunkowych śmigłowcach, ale też samolotach spędził przeszło 33 lata. Ostatnio przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Każdego dnia udowadniał, że latanie dla ratowania drugiego człowieka jest jego celem nadrzędnym. Mowa o Krzysztofie Pietrzaku, pilocie z zielonogórskiej bazy LPR. Pracę rozpoczął jeszcze za czasów lotnictwa sanitarnego. Wówczas w ratunkowym użyciu były nie tylko śmigłowce, ale również samoloty. Na początku XXI wieku Zespoły Lotnictwa Sanitarnego zostały zlikwidowane, a w ich miejsce utworzono znane dziś wszystkim Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Lata leciały, a Krzysztof cały czas pilotował między innymi śmigłowiec Mi-2, zwany popularnie "Mikusiem". Była to radziecka, wielozadaniowa konstrukcja produkowana w latach 70. Maszyna nie była zbyt szybka, spalała dużo paliwa, a wszystkie przyrządy były analogowe. W końcu 20 grudnia 2010 roku w bazie LPR w Zielonej Górze wdrożono śmigłowiec Eurocopter EC 135, który używa się do dziś. Maszyna się zmieniła, lecz Krzysztof zasiadał i za jej sterami.

Pilot z LPR Zielona Góra odszedł na emeryturę

Śmiało można powiedzieć, że Krzysztof Pietrzak to stara lotnicza wyga. Spędził tysiące godzin w powietrzu jako pilot samolotowy i śmigłowcowy. W Zielonej Górze obecny od zawsze - doskonale pamięta między innymi czasy, kiedy baza LPR znajdowała się w budynku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Wówczas gdy wpłynęło wezwanie, pilot wsiadał na rower i zjeżdżał z górki do oddalonego o kilkaset metrów śmigłowca. Reszta załogi musiała tę trasę po prostu przebiegnąć.

W ostatnich dniach bohater tego artykułu wykonał swój ostatni lot ratunkowy i przeszedł na zasłużoną emeryturę.

- W sierpniu swój ostatni lot do misji HEMS odbył nasz Kolega Krzysiu Pietrzak z bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze. Krzysztof ponad 33 lata pracował w lotnictwie sanitarnym oraz LPR jako pilot samolotowy i śmigłowcowy. Dziękujemy za wszystkie wspólne misje #latamybyratowac - czytamy w komunikacie LPR.

Dołączamy się do podziękowań i życzymy wszystkiego dobrego na emeryturze! ~ Redakcja NewsLubuski.pl

Przeczytaj też: W Zielonej Górze motocykliści są na celowniku policji. Bez taryfy ulgowej (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u