Minibusy już w MZK Zielona Góra. Ile kosztowały? Jak będą jeździć? (ZDJĘCIA)

25 listopad 2023
Autor: 
Minibusy już w MZK Zielona Góra. Ile kosztowały? Jak będą jeździć? Fot. MZK Zielona Góra

Do MZK Zielona Góra trafiły już trzy minibusy elektryczne. Pojazdy firmy Karsan wkrótce wyjadą na linie. Ich zakup pochłonął 4,7 miliona złotych.

Bezemisyjne, niezwykle ciche i płynnie podjeżdżające do przystanku. Autobusy elektryczne działają w Zielonej Górze od września 2018 roku. Od tej pory tabor tego typu pojazdów stale się powiększa. Teraz Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze odebrał trzy minibusy marki Karsan e-JEST.

- Miniautobus ma niecałe sześć metrów długości. Jest wyposażony w baterie umożliwiające przejechanie co najmniej 180 kilometrów bez konieczności ładowania. Przewiezie 19 pasażerów - informuje Urząd Miasta Zielona Góra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Chciał być romantyczny, ale nie pykło. Teraz ma spore problemy.

Miniautobusy za 4,7 miliona

Nowe pojazdy zostały zakupione za prawie 4,7 miliona złotych. To wszystko w ramach projektu, który dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

- Pod koniec tego roku będziemy najbardziej ekologicznym i najbardziej elektromobilnym miastem w Polsce. Tym razem stawiamy na mniejsze pojazdy, bo chcemy, aby nasz tabor był zróżnicowany. Inwestując w nowoczesną komunikację, miasto zmniejsza emisję szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla i zmniejsza poziom hałasu - mówił już wcześniej o zakupie Janusz Kubicki, prezydent miasta.

Minibusy Zielona Góra - będzie nowa linia

MZK Zielona Góra jest już po pierwszych jazdach próbnych. Dziś wiemy już, że do pracy wyjadą one w grudniu, najprawdopodobniej w pierwszym tygodniu.

Miniautobusy będą jeździć po nowej linii 101 (Palmiarnia - Lechitów). Ruszą z parkingu przy Palmiarni i pojadą na deptak. Dodatkowo obsłużą osiedle Słowackie, ulice Morelową i Stromą oraz Lechitów.

- Karsany wjadą wszędzie tam, gdzie do tej pory wjazd standardowego autobusu nie był możliwy. Na starówce pojawi się 5 nowych przystanków, kolejne 4 na osiedlu przy ul. Morelowej oraz 8 na osiedlu Słowackiego, w tym 6 zupełnie nowych na ul. Grunwaldzkiej, Horsztyńskiego, Wodnej i al. Słowackiego. Poza tym Karsany obsłużą kursy na liniach nocnych - informuje MZK Zielona Góra.

Linia będzie miała charakter okrężny, czyli minibus nie będzie miał postoju na pętli Lechitów. Długość trasy w obie strony to około 8,5 kilometra. Miniautobusy pojadą planowo co 20-30 minut.

Przeczytaj też: Kolejny tragiczny pożar w Lubuskiem. Nie żyją dwie osoby


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u