Nowe karetki za 1,2 miliona złotych. Mają m.in. nosze elektryczne (ZDJĘCIA)

01 grudzień 2023
Autor: 
Nowe karetki za 1,2 miliona złotych. Mają m.in. nosze elektryczne Fot. Powiat Krośnieński, ZCM

Zachodnie Centrum Medyczne ma nowe karetki. Jedna będzie stacjonować w Krośnie Odrzańskim, a druga w Gubinie. Nowe ambulanse są warte 1,2 miliona złotych.

Dwa nowe ambulanse trafiły do Zachodniego Centrum Medycznego, czyli szpitala w Krośnie Odrzańskim. Oba zostały zabudowane na furgonie Volkswagen Crafter w żółtym kolorze przez firmę Geraton Auto.

Nowe karetki zostały już oficjalnie przekazane. Ich zakup opiewał na kwotę prawie 1,2 miliona złotych. Jedna z nich będzie stacjonowała w Krośnie Odrzańskim i zastąpi dotychczasowy ambulans, który używał zespół podstawowy. Druga trafi natomiast do Gubina, gdzie zastąpi pojazd, z którego korzysta na co dzień zespół specjalistyczny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Chciał być romantyczny, ale nie pykło. Teraz ma spore problemy.

- Zakup dwóch nowych ambulansów został sfinansowany, dzięki dotacji celowej otrzymanej ze środków budżetu państwa. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy dzięki przekazaniu dwóch karetek dla dotkniętej wojną Ukrainy - informuje Powiat Krośnieński.

Nowe karetki to także nowy sprzęt

Ambulanse mają na swoim wyposażeniu między innymi nosze elektryczne. Dzięki temu jeden ratownik medyczny jest w stanie podnieść pacjenta dokładnie jedną ręką, bo ich dopuszczalne obciążenie wynosi aż 320 kilogramów. To spore ułatwienie dla zespołów. Wraz z karetkami zakupiono też np. deski ortopedyczne czy przenośne ssaki elektryczne do udrażniania górnych dróg oddechowych.

Na wyposażeniu nowych pojazdów znalazły się także materace próżniowe służące do unieruchomienia urazowych pacjentów. Do tego należy dodać pompy infuzyjne zapewniające precyzję w dawkowaniu leków oraz krzesełka transportowe wyposażone w rozkładany system płozowy, który ułatwia transport pacjenta w pozycji siedzącej po schodach. Reszta potrzebnego sprzętu zostanie przeniesiona do nowych ambulansów z samochodów użytkowanych do tej pory przez medyków.

- To najnowocześniejsze karetki gotowe do pracy w najtrudniejszych warunkach. Są wyposażone w technologię XXI wieku. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom nasze zespoły ratownictwa medycznego są gotowe stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom - podkreśla Zachodnie Centrum Medyczne.

W powiecie krośnieńskim funkcjonują cztery zespoły ratownictwa medycznego ulokowane w Krośnie Odrzańskim i Gubinie. Działają one przez całą dobę. W 2022 roku odnotowały blisko 6 tysięcy wyjazdów. W tym czasie pokonały łącznie ponad 400 tysięcy kilometrów.

Przeczytaj też: Polak jechał skradzionym autem z Niemiec. Jak się tłumaczył? (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u