Tak wyglądają lasy w Lubuskiem. Leśnicy muszą wydawać fortunę (ZDJĘCIA)

18 luty 2024
Autor: 
Tak wyglądają lasy w Lubuskiem. Leśnicy muszą wydawać fortunę Fot. RDLP Zielona Góra

Śmieci w lesie to ogromny problem. W lubuskich lasach można znaleźć w ostatnim czasie coraz więcej odpadów. Aby je usunąć, Lasy Państwowe wydają fortunę.

Porzucone w trawach, rozsypane nad akwenami wodnymi lub masowo składowane pod drzewami. Śmieci, bo o nich mowa, to główne świadectwo obecności ludzi w lasach. Wielkie hałdy odpadów często zwalają z nóg leśników.

W lesie można znaleźć dosłownie wszystko. Zaczynając od jedzenia czy butelek, po kanapy i telewizory. Natkniemy się także między innymi na opony oraz odpady remontowe.

Śmieci w lasach. Lasy Państwowe wydają fortunę

- Wiosna zbliża się wielkimi krokami, ale niestety nie tylko wraz z nią przyroda odradza się do życia. Odpady na terenach leśnych to problem, który kwitnie wraz z nadejściem cieplejszych dni. Las to nie śmietnik, spiżarnia czy zakład wulkanizacyjny. To ekosystem, który wymaga naszej opieki i szacunku - zaznacza Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Niestety leśnicy z roku na rok wydają mnóstwo pieniędzy na wywóz odpadów zalegających w lasach. Tylko w 2023 roku w obszarze 20 nadleśnictw na terenie RDLP Zielona Góra (głównie południe województwa lubuskiego) zebrano ponad 5 tysięcy metrów sześciennych odpadów. Koszt poniesiony na ich zbiór i utylizację wyniósł przeszło 2 miliony 226 tysięcy złotych netto.

Leśnicy zaznaczają, że środki przeznaczone na utylizację śmieci w kompleksach leśnych zawsze można było wydać w lepszy sposób. Podają tu, chociażby rozbudowę infrastruktury turystycznej, edukację czy ochronę przyrody.

Śmieci w lesie. "Problem dotyka nas wszystkich"

- Gdy wybieramy się na spacery lub pikniki do lasu, pamiętajmy o odpowiedzialności za nasze śmieci. Lasy Państwowe to zasoby narodowe, o które dbamy z myślą o przyszłych pokoleniach. Las to nie miejsce na odpady. To nasz skarb, który warto szanować i chronić - podkreśla rzecznik RDLP Zielona Góra.

Wywożenie śmieci do lasu. Jaka kara?

Przypominamy, że zanieczyszczanie lasu jest karalne. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, sprawca podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych. Ponadto w przypadku, gdy np. dana osoba zakopuje odpady, wówczas mówimy o karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

Przeczytaj też: Tragiczny wypadek w Sławie. Nie żyje rowerzysta (ZDJĘCIA)


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Na portalu NewsLubuski.pl każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje. Bądź na bieżąco! Obserwuj NewsLubuski w Wiadomościach Google. Odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top