Lotnisko Zielona Góra - Babimost ma już system antydronowy. Był bardzo potrzebny (ZDJĘCIA)

16 czerwiec 2024
Lotnisko Zielona Góra - Babimost ma już system antydronowy Redakcja

Lotnisko Zielona Góra Babimost jest już chronione przez system antydronowy. To ważne, bo drony często wlatują bez zezwolenia w przestrzeń portu lotniczego.

Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost wprowadził system antydronowy HAWK. Jest bardzo skuteczny, co zostało już sprawdzone na wielu cywilnych obiektach, w tym infrastruktury krytycznej, w Polsce. Ma go także policja, a dokładniej Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. Całość zaprojektowała i stworzyła spółka Hertz New Technologies z Zielonej Góry.

- Projekt jest finansowany z funduszy unijnych jako rozwiązanie związane z nowymi technologiami. Podnosimy atrakcyjność i bezpieczeństwo naszego lotniska - podkreśla Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

System antydronowy HAWK. Jak działa?

Urządzenia Hertz New Technologies wykrywają drony, śledzą ich tor lotu i pokazują prędkość. Gdy wlecą w ustaloną strefę, uruchamia się alarm, który powiadamia operatora systemu. Ten może wówczas zauważyć także miejsce, w którym znajduje się operator bezzałogowego statku powietrznego.

System antydronowy może działać w sposób automatyczny oraz ręczny, zarządzany przez operatora. Prócz wykrywania dronów może je także neutralizować, korzystając m.in. z technologii jammingu (zagłuszanie częstotliwości) oraz spoofingu, czyli podstawieniu sztucznych satelitów. I tak można, chociażby zmusić drona do lądowania lub zawrócić do miejsca startu. To wszystko działa zarówno na drony cywilne, jak i wojskowe.

Lotnisko Babimost. "Duża zasadność realizacji projektu"

Inwestycja okazała się bardzo trafiona. Szybko wyszło na jaw, że zagrożenie dronami na lubuskim lotnisku jest stosunkowo spore. Niebezpieczny jest każdy z nich, nawet zabawkowy. Wystarczy, że znajdzie się na kursie kolizyjnym i może spowodować gigantyczne straty, a nawet doprowadzić do katastrofy.

- Zanim nie było systemu na lotnisku w Babimoście chyba nie do końca mieliśmy wiedzę, jak duża skala jest zagrożenia dronami. Dwa miesiące po wdrożeniu odnotowano około 100 dronów w obrębie portu, w tym 60-70% niezarejestrowanych. To pokazuje, że zasadność realizacji projektu była duża - podkreśla Robert Narkun, prezes spółki Lotnisko Zielona Góra Babimost.

Wojsko na pokazie systemu antydronowego

W sobotę, 15 czerwca, system antydronowy HAWK zainstalowany na lotnisku oglądał na przykład gen. dyw. Ireneusz Nowak, Inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Zaznaczał, że takie systemy byłyby potrzebne także w wojskowych bazach lotniczych. Cieszył się, że za wszystkim stoi polska firma, czyli Hertz New Technologies.

Przypominamy, że lotniskiem Zielona Góra - Babimost interesuje się Ministerstwo Obrony Narodowej. Jeszcze w 2023 roku podpisano porozumienie o wspólnym użytkowaniu tego lotniska i wykorzystaniu go do celów militarnych. Docelowo port ma współdziałać z 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Przeczytaj też: Pożar pod Zieloną Górą. Jedna osoba poszkodowana (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u