Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost wprowadził system antydronowy HAWK. Jest bardzo skuteczny, co zostało już sprawdzone na wielu cywilnych obiektach, w tym infrastruktury krytycznej, w Polsce. Ma go także policja, a dokładniej Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. Całość zaprojektowała i stworzyła spółka Hertz New Technologies z Zielonej Góry.
- Projekt jest finansowany z funduszy unijnych jako rozwiązanie związane z nowymi technologiami. Podnosimy atrakcyjność i bezpieczeństwo naszego lotniska - podkreśla Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.
System antydronowy HAWK. Jak działa?
Urządzenia Hertz New Technologies wykrywają drony, śledzą ich tor lotu i pokazują prędkość. Gdy wlecą w ustaloną strefę, uruchamia się alarm, który powiadamia operatora systemu. Ten może wówczas zauważyć także miejsce, w którym znajduje się operator bezzałogowego statku powietrznego.
System antydronowy może działać w sposób automatyczny oraz ręczny, zarządzany przez operatora. Prócz wykrywania dronów może je także neutralizować, korzystając m.in. z technologii jammingu (zagłuszanie częstotliwości) oraz spoofingu, czyli podstawieniu sztucznych satelitów. I tak można, chociażby zmusić drona do lądowania lub zawrócić do miejsca startu. To wszystko działa zarówno na drony cywilne, jak i wojskowe.
Lotnisko Babimost. "Duża zasadność realizacji projektu"
Inwestycja okazała się bardzo trafiona. Szybko wyszło na jaw, że zagrożenie dronami na lubuskim lotnisku jest stosunkowo spore. Niebezpieczny jest każdy z nich, nawet zabawkowy. Wystarczy, że znajdzie się na kursie kolizyjnym i może spowodować gigantyczne straty, a nawet doprowadzić do katastrofy.
- Zanim nie było systemu na lotnisku w Babimoście chyba nie do końca mieliśmy wiedzę, jak duża skala jest zagrożenia dronami. Dwa miesiące po wdrożeniu odnotowano około 100 dronów w obrębie portu, w tym 60-70% niezarejestrowanych. To pokazuje, że zasadność realizacji projektu była duża - podkreśla Robert Narkun, prezes spółki Lotnisko Zielona Góra Babimost.
Wojsko na pokazie systemu antydronowego
W sobotę, 15 czerwca, system antydronowy HAWK zainstalowany na lotnisku oglądał na przykład gen. dyw. Ireneusz Nowak, Inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Zaznaczał, że takie systemy byłyby potrzebne także w wojskowych bazach lotniczych. Cieszył się, że za wszystkim stoi polska firma, czyli Hertz New Technologies.
Przypominamy, że lotniskiem Zielona Góra - Babimost interesuje się Ministerstwo Obrony Narodowej. Jeszcze w 2023 roku podpisano porozumienie o wspólnym użytkowaniu tego lotniska i wykorzystaniu go do celów militarnych. Docelowo port ma współdziałać z 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.
Przeczytaj też: Pożar pod Zieloną Górą. Jedna osoba poszkodowana (ZDJĘCIA)
https://newslubuski.pl/spoleczne/16400-lotnisko-zielona-gora-babimost-ma-juz-system-antydronowy-byl-bardzo-potrzebny.html#sigProIdcb9e029b1b