O tym co znajdzie się na naszych stołach i w jaki sposób będziemy obchodzić święta decyduje wychowanie i tradycje wyniesione z domu.
Grażyna Dereń, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego Dereniówka jest pasjonatka kuchni kresowej. Zamiłowanie wyniosła z rodzinnego domu. Jak obchodzi się święta na kresach?? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.
Przepis na struclę makową Grazyny Dereń:
1 kg maku zalewamy wrzątkiem do wysokości 1 cm nad makiem. Podsmażamy i wystudzony mielimy 3-krotnie. Do rondelka dodajemy pół kostki masła, szklankę cukru, szklankę miodu, topimy i następnie dodajemy zmielony mak. Jak masa ostygnie dodajemy ubitą pianę z 3 białek oraz bakalie.
Do przygotowania ciasta potrzebujemy:
1 kg mąki, 10 dag drożdży, 1 szklanka mleka, 3 łyżki cukru, 4 żółtka, ½ szklanki masła klarowanego lub 1/3 szklanki oliwy. Przygotowujemy zaczyn: drożdże, mleko, 6 łyżek mąki tortowej najlepszej jakości i 1 łyżka cukru. Ważne aby wszystkie artykuły miały taką samą temperaturę. Odstawiamy go na 15 min, w ciepłe miejsce, przykrywamy lnianą ściereczką. Po tym czasie dodajemy resztę składników i wyrabiamy ciasto. Odstawiamy na 30 min w ciepłe miejsce. Ciasto rozwałkowujemy na stolnicy, smarujemy powierzchnię ciasta skłóconym białkiem i wykładamy masę makową. Zawijamy, robimy widelcem dziurki aby nagromadzone wewnątrz powietrze mogło się wydobywać. Pieczemy 40-50 min, w temp. 180 st. C. STRUCLA MAKOWA JEST NA MINISTERIALNEJ LIŚCIE PRODUKTU TRADYCYJNEGO ZIEMI LUBUSKIEJ,
Na stole wigilijnym niemal obowiązkowo pojawia się kutia. To potrawa kresowa, którą zwyczajowo robi się z ziaren pszenicy, maku, miodu i wszelkiego rodzaju bakalii. Czasem jednak miejsce kutii zajmowały makiełki lub kluski z makiem. Na bukowińskim stole wigilijnym znajdziemy pierogi z makiem i powidłami.