List otwarty członków Rady Dzieci i Młodzieży przy Minister Edukacji Narodowej do Prezydenta RP

18 grudzień 2016
Autor: 

W sobotę, 17 grudnia część członków i zastępców członków Rady Dzieci i Młodzieży przy Minister Edukacji Narodowej na spotkaniu roboczym podjęła list otwarty do Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy, w którym prosi o zawetowanie ustawy Prawo Oświatowe wraz z przepisami wprowadzającymi przyjętymi przez parlament w ostatnich dniach.

- Wiemy, że nie jest to najważniejszy obecnie temat. Widzimy, co dzieje się w Polsce, jednak nie możemy zapominać o codziennych sprawach. Reforma dotknie miliony osób. Edukacja to jeden z najważniejszych obszarów funkcjonowania państwa. Prosimy o pomoc - informuje w mailu do redakcji NewsLubuski.pl jeden z inicjatorów listu otwartego Paweł Skibiński, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra, zastępca członka Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej - Nie mamy zamiaru stawiać się po żadnej ze stron politycznego sporu. Nie jesteśmy członkami KOD-u, czy przedstawicielami opozycji. Mówimy w imieniu uczniów naszych gmin, bo właśnie w celu reprezentowania interesów młodzieży na poziomie centralnym oraz opiniowania działań administracji rządowej objętych działem oświaty zostaliśmy powołani przez panią Minister. Wierzymy, że w przypadku tak ważnej ustawy nie można kierować się koniunkturalizmem, czy oportunizmem, który może rządzić wyrażanymi opiniami części osób, które w funkcjonowaniu w Radzie Dzieci i Młodzieży, czy innnych radach społecznych, widzą początek politycznej działalności, lecz należy zachowywać przyzwoitość i rozwagę. Głównym problemem jaki dostrzegamy jest zbyt szybkie wprowadzanie tak ważnej reformy. Kłamstwem jest, jakoby była poprzedzona wielomiesięcznymi konsultacjami. Pominięto uczniów, nie przygotowano wystarczających badań, spotkania prowadzone przez MEN były bliskie pogadankom na poziomie gimnazjum, a Rada Dzieci i Młodzieży, podobnie jak inne uprawnione instytucje i organy miała tylko dwa tygodnie na zapoznanie się z ustawą Prawo Oświatowe i przepisami wprowadzającymi, co i tak było okresem długim. Rzecznik Praw Dziecka miał na to zaledwie tydzień.

W swoim pismie młodzi informują, że jeśli Prezydent RP podpisze ustawę, rodzice i młodzież gimnazjalna oraz ponadgimnazjalna mogą rozpocząć różnego rodzaju protesty na masową skalę.

- Czego wolelibyśmy uniknąć w i tak już podzielonej Polsce. - kończy Paweł

LIST OTWARTY

Szanowny Panie Prezydencie,

jako aktywiści młodzieżowi i członkowie Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, powołani w celu reprezentowania interesów młodzieży na poziomie centralnym oraz opiniowania działań administracji rządowej objętych działem oświaty zgodnie z opinią polskiej młodzieży, prosimy o zawetowanie ustawy Prawo Oświatowe wraz z przepisami wprowadzającymi przyjętymi przez parlament w ostatnich dniach.

Uważamy proponowaną przez rząd reformę edukacji za niedopracowaną na trzech płaszczyznach. Przede wszystkim proces tworzenia jej założeń i wdrażania w życie jest za szybki. W tak krótkim okresie najmniejsze samorządy nie poradzą sobie z odpowiednim wprowadzeniem reformy w życie. Najbardziej mogą na tym ucierpieć dzieci i młodzież z małych ośrodków. Zaprzecza to wyrównywaniu szans, na którym przecież nam wszystkim najbardziej zależy. Po drugie: konsultacje społeczne nie zostały przeprowadzone w wyczerpujący sposób. Szczególnie pominięci w procesie konsultacyjnym zostali polscy uczniowie. Po trzecie: gremia eksperckie wyraziły wiele wątpliwości wobec propozycji zawartych w ustawie. Być może, gdyby reforma była przeprowadzana wolniej oraz otwarta na kompletną debatę publiczną, to wadliwe propozycje udałoby się zawczasu zweryfikować i poprawić.

Polski system oświaty nie jest idealny. Należy go zmienić i co do tego jesteśmy zgodni. Opowiadamy się jednak za zmianami ewolucyjnymi, a nie rewolucyjnymi, na których tracą uczniowie. Pośpiech w kwestii tak ważnej jak edukacja jest niepotrzebny. Chcemy, aby wyraźnie wybrzmiało, iż jako przedstawiciele młodego pokolenia nie zgadzamy się na tak gwałtowną rewolucję w systemie oświaty i zapominaniu o siedemnastu latach budowania polskiej szkoły. Jednocześnie niniejszym listem nie mamy zamiaru stawiać się po żadnej ze stron politycznego sporu. Głównym problemem jaki widzimy jest zbyt szybkie wprowadzanie tak ważnej reformy. Niestety wyrazistym staje się fakt, iż ostatnie miesiące pracy nad reformą mocno podzieliły społeczeństwo. Proponowane brzmienie Prawa Oświatowego budzi zbyt szerokie obawy sporej części społeczeństwa. Tak duży niepokój społeczny nie może towarzyszyć jednemu z najważniejszych obszarów działania państwa. W chwili obecnej jest Pan jedyną osobą, która ma na tyle duży mandat społeczny, by zaproponować wyjście z impasu i poprowadzić ogólnonarodową debatę, która pozwoli na merytoryczne przygotowanie reform w obszarze edukacji i wychowania młodego pokolenia.

Opierając się o pańskie postulaty i ważne słowa o budowaniu jedności narodowej w oparciu o debatę i poszanowanie zdania wszystkich oraz daleko idący pluralizm i próbę konsensusu, zwracamy się do Pana z prośbą o zawetowanie ustawy.

Z wyrazami szacunku,

Aleksandra Pałka - członek Rady

Wiktoria Korwek - zastępca członka Rady

Julia Kelsz - członek Rady

Franciszek Dąbrowa - zastępca członka Rady

Szymon Ewko - członek Rady

Aleksandra Grędzińska - członek Rady

Paweł Skibiński - zastępca członka Rady

Artur Ryszkiewicz - członek Rady

Filip Górski - zastępca członka Rady

Malwina Wilińska - członek Rady

Szymon Chachuła - zastępca członka Rady

Mateusz Wrotny - członek Rady

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

 • Pogotowie językowe w bibliotece

  Pogotowie językowe w bibliotece

  Biblioteka Obcojęzyczna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze zaprasza na Pogotowie językowe, czyli bezpłatne indywidualne konsultacje i konwersacje w języku angielskim we wrześniu oraz na całoroczne konwersacje grupowe.

 • Gdzie na studia? Ranking najlepszych polskich uczelni

  Gdzie na studia? Ranking najlepszych polskich uczelni

  Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce w 18. Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw 2017. Na trzecim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska. W rankingu oceniono 168 uczelni i 68 kierunków studiów.

 • Tegoroczny egzamin maturalny potrwa do 26 maja

  Tegoroczny egzamin maturalny potrwa do 26 maja

  Rozpoczęły się matury. Około 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.

 • Dzień Ziemi

  Dzień Ziemi

  22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze przygotowało wiele atrakcji. Będą m.in. warsztaty, prezentacja i wystawy.

 • Będzie strajk nauczycieli (ZDJĘCIA)

  Będzie strajk nauczycieli (ZDJĘCIA)

  W środę 29 marca w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa podsumowująca akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o poddanie pod referendum sprawy reformy edukacji. ZNP zapowiada jednocześnie strajk w lubuskich szkołach.

 • XV edycja Targów Edukacyjnych ABSOLWENT

  XV edycja Targów Edukacyjnych ABSOLWENT

  14 i 15 marca w hali sportowej Gimnazjum nr 2 przy ul. Świętych Cyryla i Metodego 9 odbędą się Targi Edukacyjne ABSOLWENT 2017. Tradycyjnie już Uniwersytet Zielonogórski będzie tam jednym z głównych wystawców. Przedstawiciele uniwersyteckich wydziałów przygotowali dla zwiedzających warsztaty i pokazy, natomiast Biuro Rekrutacji UZ zapozna zwiedzających z najnowszą ofertą na nadchodzący rok akademicki 2017/2018.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u