Zielonogórzanin dzwoniąc po karetkę dodzwoni się do Gorzowa !

02 kwiecień 2017
Autor: 

Od czwartku, 30 marca wszyscy mieszkańcy Zielonej Góry oraz pobliskich miejscowości, którzy zadzwonią pod numer alarmowy 999 dodzwonią się do Gorzowa Wielkopolskiego. Powodem tego jest realizacja harmonogramu dotyczącego wdrożenia Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej w województwie lubuskim.

Skoncentrowana Dyspozytornia Medyczna ulokowana w Gorzowie Wielkopolskim ma z założenia odbierać telefony od wszystkich osób, które na terenie województwa lubuskiego będą dzwonić na pogotowie. Do tej pory wszystkie telefony z rejonu Zielonej Góry i okolic odbierała dyspozytornia w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Zgodnie z realizacją harmonogramu wdrożenia Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie lubuskim wszystkie dyspozytornie mają być powoli wygaszane. Skąd takie zmiany? W teorii mają one wpłynąć na sprawniejsze i szybsze dotarcie do osób potrzebujących. Docelowo wszystkie karetki w Lubuskiem mają być wysyłane do chorych z jednego miejsca. Do tej pory każda dyspozytornia "zawiadywała" jedynie karetkami, które jej podlegały.

Urzędnicy zapewniają, iż powyższa zmiana nie będzie miała wpływu dla mieszkańców Miasta Zielona Góra i części powiatu zielonogórskiego będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz potrzebujących udzielenia pomocy przez Zespół Ratownictwa Medycznego, gdyż rozmowy automatycznie zostaną przekierowane do SDM w Gorzowie Wlkp. i to z niej zostanie zadysponowany ambulans pogotowia.

Wiele mieszkańców oraz samych ratowników medycznych twierdzi, że system ten może nie sprawdzić się w praktyce. Słyszy się opinie, że poprzez zbyt duży obszar przydzielony dla dyspozytora oraz zbyt długi wywiad co do lokalizacji osoby poszkodowanej może dojść do nieszczęścia.

Aby zmianą nie było końca w planie są już kolejne przełączenia rejonów do dyspozytorni w Gorzowie Wlkp. Poniżej przedstawiamy harmonogram przełączeń:

  • 30 marca - rejon zielonogórski,
  • 19 kwietnia - rejon żarski,
  • 10 maja - rejon żagański,
  • 24 maja - rejon wschowski,
  • 6 czerwca - rejon sulechowski,
  • 27 czerwca - rejon nowosolski.
MS

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u