W trakcie 5-letniej nauki przyszli technicy agrobiznesu zdobędą wiele przydatnych umiejętności. Dowiedzą się, jak prowadzić produkcję roślinną i zwierzęcą oraz przetwórstwo żywności. Uzyskają wiedzę na temat technologii winiarstwa, planowania i prowadzenia upraw winorośli oraz zaopatrzenia gospodarstwa w środki do produkcji winorośli. Program kształcenia obejmuje również sadzenie winorośli, pielęgnację roślin, ochronę przed chwastami, chorobami i szkodnikami, a także okresową kontrolę i ocenę plantacji i przeprowadzania zbiorów.
Uruchomienie nowej specjalności poprzedziło podpisanie listu intencyjnego między Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego i Miastem Zielona Góra. Mając na uwadze rozwój winiarstwa w województwie lubuskim, powstawianie nowych winnic, a także wyjątkową rolę winiarstwa w promocji regionu obie strony planują, m.in. wspólne przedsięwzięcia, mające na celu zachęcenie młodzieży do kształcenia w nowej specjalności.
List podpisali Elżbieta Anna Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Janusz Kubicki - Prezydent Miasta Zielona Góra, a część wiedzy praktycznej uczniowie będą zdobywać podczas zajęć w Lubuskim Centrum Winiarstwa i na Winnicy Samorządowej w Zaborze.
Po zakończeniu nauki absolwent ze specjalnością technik agrobiznesu z innowacją pedagogiczną ekożywność i winiarstwo będzie mógł prowadzić własną działalność gospodarczą, a także pracować w rolniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych ekożywności i winiarstwa, w urzędach i instytucjach służb rolnych oraz w winnicach i w przetwórstwie spożywczym w Polsce i Unii Europejskiej.
www.lubuskie.pl