Zostań specjalistą ds. winiarstwa i ekożywności

19 kwiecień 2017
Autor: 
Pixabay

Technik agrobiznesu z innowacją pedagogiczną ekożywność i winiarstwo to nazwa nowego kierunku, na jakim będą mogli kształcić się od nowego roku szkolnego uczniowie technikum w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. Będzie to możliwe dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęła marszałek Elżbieta Anna Polak.

W trakcie 5-letniej nauki przyszli technicy agrobiznesu zdobędą wiele przydatnych umiejętności. Dowiedzą się, jak prowadzić produkcję roślinną i zwierzęcą oraz przetwórstwo żywności. Uzyskają wiedzę na temat technologii winiarstwa, planowania i prowadzenia upraw winorośli oraz zaopatrzenia gospodarstwa w środki do produkcji winorośli. Program kształcenia obejmuje również sadzenie winorośli, pielęgnację roślin, ochronę przed chwastami, chorobami i szkodnikami, a także okresową kontrolę i ocenę plantacji i przeprowadzania zbiorów.

Uruchomienie nowej specjalności poprzedziło podpisanie listu intencyjnego między Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego i Miastem Zielona Góra. Mając na uwadze rozwój winiarstwa w województwie lubuskim, powstawianie nowych winnic, a także wyjątkową rolę winiarstwa w promocji regionu obie strony planują, m.in. wspólne przedsięwzięcia, mające na celu zachęcenie młodzieży do kształcenia w nowej specjalności.

List podpisali Elżbieta Anna Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Janusz Kubicki - Prezydent Miasta Zielona Góra, a część wiedzy praktycznej uczniowie będą zdobywać podczas zajęć w Lubuskim Centrum Winiarstwa i na Winnicy Samorządowej w Zaborze.

Po zakończeniu nauki absolwent ze specjalnością technik agrobiznesu z innowacją pedagogiczną ekożywność i winiarstwo będzie mógł prowadzić własną działalność gospodarczą, a także pracować w rolniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych ekożywności i winiarstwa, w urzędach i instytucjach służb rolnych oraz w winnicach i w przetwórstwie spożywczym w Polsce i Unii Europejskiej.

www.lubuskie.pl

 • Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza do współpracy lubuską młodzież

  Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza do współpracy lubuską młodzież

  Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza młodych ludzi do rozwijania swoich umiejętności i zdobywania wiedzy w pracy parlamentarnej. Zaproszenie dotyczy młodzieży stawiającej pierwsze kroki, ale już z pewną wiedzą, w dziedzinie prawa, informatyki czy dziennikarstwa.

 • Już niedługo odbędzie się Lubuski Festiwal Whisky i Alkoholi Mocnych!

  Już niedługo odbędzie się Lubuski Festiwal Whisky i Alkoholi Mocnych!

  W Zielonej Górze już od lat obchodzone jest popularne Winobranie, czyli wielka impreza o międzynarodowym zasięgu. Co jasne, przypada ona na pierwszą połowę września. Jest to zupełnie wyjątkowy czas, kiedy kończą się wszelkie prace wykonywane w okresie zbiorów winorośli. W województwie lubuskim jest to szczególnie ważny czas, gdyż region ten słynie z największej liczby winiarzy!

 • Most w Milsku przeszedł próby obciążeniowe. Inwestycja ma być gotowa jesienią

  Most w Milsku przeszedł próby obciążeniowe. Inwestycja ma być gotowa jesienią

  Dziś odbyło się próbne obciążenie mostu w Milsku. To jedna z ważniejszych prób eksploatacyjnych, która polega na zbadaniu, jak zachowuje się konstrukcja poddana obciążeniom.

 • Finałowe starcie w „Ninja Warrior Polska”. W grze Lubuszanie (ZDJĘCIA)

  Finałowe starcie w „Ninja Warrior Polska”. W grze Lubuszanie (ZDJĘCIA)

  We wtorek, 12 kwietnia, w Polsacie finałowy odcinek V edycji „Ninja Warrior Polska”. W grze dwóch lubuskich zawodników. To Krzysztof Spławski z Zielonej Góry i Paweł Murawski z Żagania. Czy wśród nich znajdzie się ten, który po raz pierwszy w Polsce zostanie wojownikiem Ninja?

 • O tym jak Lubuszanie Polskę obudzili

  O tym jak Lubuszanie Polskę obudzili

  Robert Motyka i Marek Starybrat dołączyli do grona prezenterów Radia ZET. Od 4 kwietnia budzą słuchaczy w „Dzień dobry bardzo”.

 • Wyjątkowy weekend w pałacu w Brodach (ZDJĘCIA)

  Wyjątkowy weekend w pałacu w Brodach (ZDJĘCIA)

  W najbliższą sobotę, 27 listopada we wspaniałej scenerii Pałacu Brühla w Brodach odbędzie się aukcja sztuki współczesnej. Swoje prace wystawi aż 19 artystów z całej Polski. W ramach wydarzenia odbędzie się również otwarcie Leżakowni Alkoholi Starzonych “Polish Barrels".

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u