MSiT: Polacy odbyli w 2016 r. ponad 43 mln podróży krajowych

19 lipiec 2017
Autor: 
Pixabay

Przeciętne wydatki Polaków na krajowe wyjazdy długookresowe wzrosły w 2016 r. z 774 zł do 839 zł – poinformowało Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Resort turystyki opublikował komunikat zawierający charakterystykę podróży Polaków w 2016 r. Jak wynika z danych, uczestnictwo mieszkańców Polski w wyjazdach turystycznych wyniosło 57 proc. Ponad 40 proc. obywateli nie brało udziału w jakimkolwiek wyjeździe turystycznym.

Mieszkańcy Polski odbyli 43,5 mln krajowych i 11,3 mln zagranicznych wyjazdów. Średnia długość pobytu wynosiła, podobnie jak w latach poprzednich, osiem noclegów.

Według resortu, w 2016 r. wzrosły przeciętne wydatki Polaków na wyjazdy krajowe – w przypadku wydatków na podróże długookresowe z 774 zł do 839 zł, a w przypadku krótkookresowych z 262 zł do 285 zł. Najwięcej środków (ok. 34 proc.) przeznaczano w trakcie dłuższych wyjazdów na zakwaterowanie, a w trakcie krótkich – na żywność (30,2 proc.).

Z danych wynika, iż planując wyjazd na terenie kraju, Polacy korzystali z usług biur podróży jedynie w nieznacznym zakresie. Ponad 90 proc. zostało zorganizowanych samodzielnie.

W przypadku wyjazdów zagranicznych zaledwie co czwarty wyjazd wykupiono w biurze podróży (25,1 proc.). Podróże zorganizowane samodzielnie stanowiły 66 proc.

O braku podróży najczęściej przesądzały powody finansowe. Odpowiedź taką zadeklarowało 36,5 proc. respondentów. Dokładnie 17 proc. Polaków nie zdecydowało się na wyjazd ze względu na problemy zdrowotne, a niespełna 16 proc. zostało w domu z powodu braku czasu wynikającego z pracy lub nauki. Brak motywacji do podróży wskazało 15,7 proc. ankietowanych.

Natężenie krajowego ruchu turystycznego było zróżnicowane w zależności od regionu. Najczęściej odwiedzano województwa: małopolskie i pomorskie (po 13,1 proc.), mazowieckie (12,2 proc.), zachodniopomorskie (11,5 proc.) i dolnośląskie (7,4 proc.). Najrzadziej celami podróży były regiony: opolski (1,1 proc.), lubuski (2,1 proc.) i świętokrzyski (2,3 proc.).

Dane procentowe pochodzą z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w ramach porozumienia z MSiT i Narodowym Bankiem Polskim.

Żródło: www.kurier.pap.pl

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u