Świąteczne zakupy przez Internet

14 grudzień 2017
Autor: 
Pixabay

Okres świąteczny sprzyja licznym zakupom przez Internet. Często jest tak, że nie mamy czasu na chodzenie po sklepach, więc zakupy internetowe są dobrym sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Decydując się na takie zakupy, zadbajmy o swoje bezpieczeństwo, gdyż w przypadku nieuczciwych sprzedawców, może być ono zagrożone.

Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Coraz chętniej korzystamy z internetowych zakupów, a dzięki sklepom i aukcjom internetowym można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. Na stronach internetowych nie trudno znaleźć sklepy oferujące towary o bardzo atrakcyjnych cenach. Zachęca to wielu klientów do zakupu, jednak zdarza się, że czasem dostarczony towar jest niezgodny z zamówieniem. Może się również zdarzyć, że zamiast zamówionego produktu dostaniemy puste pudełko. W takim przypadku należy zgłosić się policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.

• Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w miejscu publicznym. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

• Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy opinie o nim. Jeżeli opinii jest dużo, a większość jest pozytywnych, może to świadczyć o dobrej obsłudze i produktach wysokiej jakości. Jeżeli pojawia się wiele negatywnych recenzji, należy mocno zastanowić się nad ich przyczynami i zachować szczególną ostrożność.

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.

• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.

• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji. ·

Naszą czujność powinien wzbudzić także towar w bardzo atrakcyjnej cenie – znacznie tańszy od tego dostępnego w sklepie. Niska cena może wskazywać, że towar jest niepełnowartościowy lub też może pochodzić z przestępstwa.

Prosimy również wszystkie osoby wybierające się na zakupy do galerii handlowych, aby zwracały uwagę na swoje rzeczy, nie pozostawiały swoich telefonów i portfeli na ladach sklepowych czy w przebieralniach. Okazja kusi złodzieja więc nie traćmy z oczu naszych cennych rzeczy.

Kolejnym miejscem, gdzie można trafić na złodzieja są przystanki lub autobusy, a także miejskie targowiska, jarmarki świąteczne lub inne duże skupiska ludzkie. Kieszonkowcy wykorzystują tłum oraz stłoczonych ludzi udających się na zakupy świąteczne i jest to dla przestępców okazja do kolejnego wzbogacenia się kosztem innych. Dlatego prosimy kobiety, aby miały odpowiednio zabezpieczone i zamknięte torebki, natomiast mężczyzn prosimy, aby nie wkładali portfeli do tylnej kieszeni spodni – to może sprowokować złodzieja.

Zwróćmy również uwagę na pozostawione bez nadzoru torby czy walizki. O każdej takiej „niczyjej” torbie należy natychmiast powiadomić ochronę.

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska, Zespół Prasowy KMP w Zielonej Górze

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u