Świąteczne evergreen covers warte tysiące dolarów, czyli 5 hitów muzycznych w liczbach

24 grudzień 2017
Autor: 

Evergreen covers to przeboje, które przez minimum 20 lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy. W czołówce tych utworów są świąteczne piosenki.

All I Want for Christmas Is You z rocznymi zyskami na poziomie 345 tys. dolarów czy Last Christmas z zyskami ponad 2 mln funtów jedynie w Wielkiej Brytanii to tylko dwie z 5 najpopularniejszych świątecznych utworów w zestawieniach TOP.

Świąteczne hity muzyczne w liczbach

Nieszczęśliwa miłość, najdłuższe korki uliczne oraz marzenia o białym, śnieżnym krajobrazie – takie tematy pojawiają się w naszych ukochanych piosenkach świątecznych. Jeśli Ty także w trakcie ubierania choinki lub nakrywania do wigilijnego stołu słuchasz świątecznych hitów, sprawdź ciekawostki o 5 najpopularniejszych bożonarodzeniowych piosenkach.

Już od kilku tygodni w radio możemy słyszeć świąteczne utwory, a te 5 piosenek robi w grudniu prawdziwą furorę!

Mariah Carey, „All I Want for Chistmas Is You”

Utwór amerykańskiej piosenkarki w tym roku obchodzi 23. urodziny. Piosenka „All I Want for Christmas Is You” przez dwie dekady była najczęściej odtwarzanym przebojem w centrach handlowych (dopiero w 2016 roku przebił ją hit „Wonderful Christmastime” The Shins). Szacuje się, że od powstania piosenka zarobiła ponad 50 milionów dolarów, a roczne zyski na prawach licencyjnych wynoszą 345 tys. dolarów. Co ciekawe, piosenka Carey doczekała się już 3 teledysków!

Wham!, „Last Christmas”

To piosenka o złamanym sercu, która słyszana w radio nieuchronnie zwiastuje nadchodzące święta. Hit z 1984 roku, autorstwa George’a Michaela, mimo ogromnej popularności nigdy nie dotarł na 1. miejsce brytyjskich list przebojów (przegrywał z „Do They Know It’s Christmas?” Band Aid). 8 lat temu przebój Wham! został opublikowany w serwisie YouTube – od tego czasu został wyświetlony aż 227 mln razy, a jego coroczny zysk ze sprzedaży wynosi aż 301 tys. dolarów. Nakład płyty z „Last Christmas” również robi wrażenie – w USA krążek z tą piosenką rozszedł się w liczbie ponad 750 tys. egzemplarzy, w Niemczech ponad 500 tys., a w Wielkiej Brytanii… aż 2 mln.

Bing Crosby, „White Christmas”

Piosenka napisana przez Irvinga Berlina w 1941 roku zyskała popularność dopiero rok później, kiedy Bing Crosby wraz z Marthą Mears wykonali ją w filmie „Gospoda świąteczna”. Utwór „White Christmas” został nagrodzony Oscarem za najlepszą piosenkę filmową. Znany na całym świecie kawałek należy do tzw. evergreen covers, czyli przebojów o niesłabnącym przez minimum 20 lat zainteresowaniu – hit Crosby’ego od 1942 do 1962 roku nie schodził z listy magazynu Billboard. Według wyliczeń piosenka „White Christmas” została sprzedana w ponad 100 mln egzemplarzy.

Chris Rea, „Driving Home For Christmas”

Inspiracją do napisania piosenki był wielki korek uliczny, w którym w 1986 roku utknął wraz z żoną Chris Rea. Choć utwór nigdy nie znalazł się na wysokiej pozycji światowych list przebojów – w 1988 roku był na 53. miejscu w brytyjskim zestawieniu – to od lat należy do TOP 10 najczęściej słuchanych piosenek świątecznych. Teledysk do „Driving Home For Christmas” powstał dopiero 23 lata po premierze utworu, a cały dochód z klipu został przeznaczony na cele charytatywne.

Slade, „Merry Xmas Everybody”

Świąteczna piosenka powstała w zaledwie 5 dni i jeszcze przed jej nagraniem zespół Slade otrzymał na nią ponad 1 mln zamówień. Tuż po wydaniu płyty sprzedano aż 350 tys. egzemplarzy, a w połowie grudnia 1973 roku utwór trafił na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów i stał się najpopularniejszą świąteczną melodią. Według organizacji PRS for Music piosenkę słyszało około 42% populacji na świecie. W 2013 roku utwór „Merry Xmas Everybody” został uznany przez dziennik „Daily Telegraph” za najlepiej zarabiającą piosenką świąteczna – Slade zyskał dzięki niej ponad 500 tys. funtów.

Źródło: HRS

 

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u