Pożary sadzy w kominach to prawdziwa plaga. Takie incydenty często spowodowane są zaniedbaniami ze strony samych użytkowników. Użytkując piece musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wszystko, aby ustrzec się niebezpieczeństwa pożaru.
Jak dochodzi do pożaru sadzy?
Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów kominowych. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania materiału palnego. Jej cząteczki gromadzą się w kominie między innymi poprzez palenie mokrym drewnem lub śmieciami. Później o jej zapalenie jest już bardzo łatwo. Wystarczy tylko kilka dni.
Jak rozpoznać pożar? Jak prawidłowo postępować?
Zapaleniu się sadzy towarzyszy głośny szum. Jej pożar może spowodować pęknięcia oraz nieszczelności w przewodzie kominowym, a ogień rozprzestrzenić się na dach i poddasze. Ponadto do pomieszczeń mieszkalnych może wówczas dostać się dym oraz tlenek węgla potocznie zwany czadem.
Najważniejszą czynnością po rozpoznaniu pożaru sadzy w kominie jest zaalarmowanie dyżurnego operacyjnego straży pożarnej dzwoniąc na numer alarmowy: 998. Później poprzez zamknięcie dopływu powietrza do pieca trzeba wygasić palenisko. Uwaga! Należy pamiętać, aby nie próbować gasić go wodą. W międzyczasie powinniśmy nadzorować przewód kominowy sprawdzając czy nie występują w nim ewentualne pęknięcia.
Co zrobić po ugaszeniu pożaru?
Strażacy po zakończonych działaniach wydadzą zapewne całkowity zakaz korzystania z pieca. Wówczas jego użytkownik ma za zadanie wezwać kominiarza, aby dokładnie wyczyścił on przewód kominowy i zwrócił uwagę na stan techniczny.
Pamiętaj!
- Przewody wentylacyjne należy czyścić przynajmniej raz w roku, spalinowe co najmniej dwa razy, a dymowe, odprowadzające spaliny np. z pieca kaflowego - 4 razy w roku.
- Czyszczeniem powinna zająć się osoba/firma posiadająca kwalifikacje kominiarskie. Wszelkie przeglądy i konserwacje powinny być potwierdzone odpowiednim protokołem.
- Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu komina oraz kontroli technicznej. Wówczas sprawdzana jest drożność i szczelność komina.
- To właściciel budynku ma obowiązek wezwania firmy kominiarskiej. Raz w roku uprawniony kominiarz musi wydać zgodę dopuszczającą instalację kominową do użytku.