Sezon grzewczy w pełni. Strażacy co roku gaszą sadzę w wielu kominach. Jak temu zapobiec?

28 październik 2018
Strażacy co roku gaszą sadzę w wielu kominach. Jak temu zapobiec? Redakcja/zdjęcie poglądowe

Sezon grzewczy w pełni. Strażacy z całego regionu będą coraz częściej wyjeżdżać do akcji związanych z pożarami sadzy w kominach. Często przez ich niesprawność dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla przez domowników. Jak rozpoznać pożar sadzy i jak prawidłowo zareagować? Co zrobić, aby jemu zapobiec?

Pożary sadzy w kominach to prawdziwa plaga. Takie incydenty często spowodowane są zaniedbaniami ze strony samych użytkowników. Użytkując piece musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wszystko, aby ustrzec się niebezpieczeństwa pożaru.


Jak dochodzi do pożaru sadzy?

Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów kominowych. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania materiału palnego. Jej cząteczki gromadzą się w kominie między innymi poprzez palenie mokrym drewnem lub śmieciami. Później o jej zapalenie jest już bardzo łatwo. Wystarczy tylko kilka dni.


Jak rozpoznać pożar? Jak prawidłowo postępować?

Zapaleniu się sadzy towarzyszy głośny szum. Jej pożar może spowodować pęknięcia oraz nieszczelności w przewodzie kominowym, a ogień rozprzestrzenić się na dach i poddasze. Ponadto do pomieszczeń mieszkalnych może wówczas dostać się dym oraz tlenek węgla potocznie zwany czadem.

Najważniejszą czynnością po rozpoznaniu pożaru sadzy w kominie jest zaalarmowanie dyżurnego operacyjnego straży pożarnej dzwoniąc na numer alarmowy: 998. Później poprzez zamknięcie dopływu powietrza do pieca trzeba wygasić palenisko. Uwaga! Należy pamiętać, aby nie próbować gasić go wodą. W międzyczasie powinniśmy nadzorować przewód kominowy sprawdzając czy nie występują w nim ewentualne pęknięcia.


Co zrobić po ugaszeniu pożaru?

Strażacy po zakończonych działaniach wydadzą zapewne całkowity zakaz korzystania z pieca. Wówczas jego użytkownik ma za zadanie wezwać kominiarza, aby dokładnie wyczyścił on przewód kominowy i zwrócił uwagę na stan techniczny.


Pamiętaj!

  • Przewody wentylacyjne należy czyścić przynajmniej raz w roku, spalinowe co najmniej dwa razy, a dymowe, odprowadzające spaliny np. z pieca kaflowego - 4 razy w roku.
  • Czyszczeniem powinna zająć się osoba/firma posiadająca kwalifikacje kominiarskie. Wszelkie przeglądy i konserwacje powinny być potwierdzone odpowiednim protokołem.
  • Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu komina oraz kontroli technicznej. Wówczas sprawdzana jest drożność i szczelność komina.
  • To właściciel budynku ma obowiązek wezwania firmy kominiarskiej. Raz w roku uprawniony kominiarz musi wydać zgodę dopuszczającą instalację kominową do użytku.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u