Numer alarmowy 112 ratuje życie!

11 luty 2019
Autor: 
Numer alarmowy 112 ratuje życie! Lubuski Urząd Wojewódzki

O rozwagę w korzystaniu z numeru alarmowego 112 zaapelował Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego w zielonogórskim „Ogniku” zorganizowano akcję edukacyjną dla najmłodszych Lubuszan dotyczącą zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „ Jestem bezpieczny – znam numer alarmowy 112”.

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. - Ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby. – z takim przesłaniem do najmłodszych Lubuszan zwrócił się Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Niestety wciąż wiele osób traktuje numer alarmowy 112 jako bezpłatną infolinię lub miejsce żartów. Aby tak nie było, konieczna jest właśnie edukacja prowadzona od najmłodszych lat.

Ponad 60 procent telefonów do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. to zgłoszenia fałszywe lub głuche. Jednak nauka w „Ogniku” procentuje. Już 10 tys. dzieci z lubuskich szkół przeszło tu specjalne szkolenie. Dzięki temu najmłodsi potrafią właściwie zareagować i skutecznie wezwać pomoc w sytuacjach krytycznych. Świadczy o tym fakt, że kilkuletnie dzieci potrafią zadzwonić na numer 112 i poinformować o zdarzeniu operatora.

Ostatnio siedmioletnia dziewczynka z Ługowa koło Świebodzina wezwała ratowników do mamy, która zemdlała w domu - przypomniał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

W sali edukacyjnej "Ognik” mieszczącej się w zielonogórskiej Jednostce Ratowniczo Gaśniczej numer 1 przy ul. Kożuchowskiej, Wojewoda Lubuski wręczył również nagrody w konkursie plastycznym dla dzieci - „Jestem bezpieczny - znam numer alarmowy 112” zorganizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra działającym przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Na konkurs wpłynęło ponad 240 prac. Komisja konkursowa przyznała trzy wyróżnienia i trzy nagrody.

Nagrody:
I miejsce 
- Kacper Sitek - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bożnowie,
II miejsce - Liliana Cieślak - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku,
III miejsce - Roksana Kucińska - Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie,

Wyróżnienia:
Gabriela Lisiak - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gubinie
Maja Janowska - Zespół Szkół Publicznych w Łęknicy
Uczniowie ze świetlicy szkolnej ze Szkoły Podstawowej Nr 15 w Zielonej Górze.

Święto numeru alarmowego 112 przypadające 11 lutego ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z niego we właściwy sposób. Podczas zajęć w sali edukacyjnej „Ognik” najmłodsi uczyli się, jak szybko i prawidłowo reagować na pożar. Zielonogórscy strażacy przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa. Sala edukacyjna "Ognik" powstała w ramach rządowego programu „Bezpieczna+”.

Numer alarmowy 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem używanym w sieci telefonów stacjonarnych i komórkowych. Został powołany do życia 29 lipca 1991 r. uchwałą Rady Europy, w której wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do jego uruchomienia. Od momentu powołania Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim każdego roku organizowane są przez Wojewodę Lubuskiego obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112.

 

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u