Mieszkańcy Cigacic blokowali most. W ten sposób walczą o jego remont (ZDJĘCIA i FILM)

29 marzec 2019
dronlubuski.pl

Od 1 kwietnia most w Cigacicach na starej S3 będzie zamknięty dla pojazdów o masie przewyższającej 3.5 tony. Powodem jest jego bardzo zły stan techniczny.

Już kilkanaście dni temu starosta zielonogórski Krzysztof Romankiewicz informował, że jeśli most nie zostanie naprawiany za kilka lat będzie służył tylko pieszym i rowerzystom. Zamknięcie mostu dla pojazdów powyżej 3.5 t spowoduje ogromne utrudnienia wśród mieszkańców, właścicieli dużych lokalnych firm, a także uniemożliwi pracę rolnikom, którzy nie przejadą traktorami z naczepami, nie pojadą alternatywną drogą S3 ponieważ ruch maszyn rolniczych na ekspresówce jest zakazany.

- Nie wyobrażam sobie jak będę teraz dojeżdżał na moje pole po drugiej stronie mostu - informuje Karol Pętlewski, rolnik z Krężoł. - To gorący sezon dla rolników. Jeśli nie przejadę przez most muszę jechać 120 km dookoła aby dojechać na swoje pole. Ogromne straty. Gdybym natomiast miał wynająć maszyny, żeby tam, po drugiej stronie mi pole obrobiły musiałbym zapłacić 150 tys zł. Jeśli zrobię to sam to jest koszt 20 tys. Będę jeździł tędy, bo jak inaczej. Chyba taniej wyjdzie płacić mandaty.

Dziś odbyła się pierwsza, ale jak informują protestujący nie ostatnia blokada mostu. Jeśli Miasto nie wyremontuje mostu rolnicy, mieszkańcy wyjdą na drogę ekspresową.

Prezydent Janusz Kubicki nie spotkał się dziś z mieszkańcami Cigacic a w odpowiedzi na dzisiejszy protest opublikował post na profilu społecznościowym: Dziś protest na moście w Cigacicach. W pełni popieram ten protest. Uważam, że remont mostu jest konieczny. Jeżeli ktoś uważa, iż nie chce remontu tego mostu to jest w błędzie. Jest to ewidentna nieprawda, chce tego remontu. To tak jak ci którzy mówią, że ja ten most "bardzo chciałem przejąć". Wniosek jest przygotowany, do 15 kwietnia można składać do wojewody, niezbędne dokumenty przygotowane. Gotowy jest projekt remontu . Niestety ja jako Prezydent nie mogę do podpisać musi to zrobić Starosta. Jeżeli on tego nie zrobi wniosek nie zostanie złożony i remont będzie ale … ale nie wiadomo kiedy. To tak gwoli wyjaśnień. Oczywiście mieszkańców nie powinno to obchodzić kto ma co podpisać, kto ma co zrobić. Ich interesuje po prostu to aby most był dobry. Czy tak będzie???, no cóż decyzja jest po stronie Starosty nie mojej. Miłego dnia dla wszystkich :)

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Dziś bronimy wolności słowa

  Dziś bronimy wolności słowa

  Dziś w całym kraju odbędą się protesty w obronie wolnych mediów. W Gorzowie rozpoczną się o 17 przy Fontannie Paukscha na Starym Rynku a w Zielonej Górze godzinę później przed Filharmonią na Powstańców Wielkopolskich.

 • Demonstracje w obronie TVN

  Demonstracje w obronie TVN

  We wtorek 10 sierpnia, dzień przed zapowiadaną w Sejmie debatą o "lex TVN", w miastach i miasteczkach niemal całej Polski oraz pod Sejmem RP zorganizowane zostaną protesty pod hasłem "Wolne media, Wolni ludzie, Wolna Polska"

 • Smaczne Lubuskie nad Odrą

  Smaczne Lubuskie nad Odrą

  W piątek, 9 lipca w Cigacicach odbędzie się czwarte już spotkanie w ramach cyklu Rarytas Lubuski w kuchni. Tym razem pod nazwą Rarytas nad Odrą. Na wydarzenie zaprasza Urząd Maszałkowski Województwa Lubuskiego.

 • Mężczyzna wpadł do Warty w Gorzowie Wielkopolskim. Trwa akcja poszukiwawcza (ZDJĘCIA)

  Mężczyzna wpadł do Warty w Gorzowie Wielkopolskim. Trwa akcja poszukiwawcza (ZDJĘCIA)

  Trwają poszukiwania na rzece Warta w Gorzowie Wielkopolskim. Strażacy otrzymali zgłoszenie, że do wody wpadł mężczyzna.

 • Mieszkańcy gminy Trzebiechów mają dość. "Żądamy remontu drogi śmierci" (ZDJĘCIA)

  Mieszkańcy gminy Trzebiechów mają dość. "Żądamy remontu drogi śmierci" (ZDJĘCIA)

  Cały czas zaostrza się spór o przebudowę drogi wojewódzkiej nr 278 na odcinku Sulechów - Trzebiechów. Mieszkańcy gminy w bojowych nastrojach ponownie zablokowali trasę, żądając dalszego remontu. Inwestycję wstrzymał konserwator zabytków.

 • Będzie most w Pomorsku!

  Będzie most w Pomorsku!

  Dzięki zabiegom marszałek Elżbiety Anny Polak oraz działaniom samorządu województwa jest pozytywna decyzja dot. budowy mostu przez Odrę w Pomorsku. – To dobra wiadomość dla mieszkańców regionu, którzy na tę przeprawę czekają. Zabiegamy także o budowę kolejnych mostów: w Połęcku, Gościmcu, a także w Kostrzynie nad Odrą i Krośnie Odrzańskim. Trwają także prace związane z budową mostu w Milsku – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u