1000 drzew na minutę. Zielonogórzanie posadzili las

06 kwiecień 2019
Autor: 
1000 drzew na minutę. Zielonogórzanie posadzili las Redakcja

Województwo Lubuskie jest najbardziej zalesionym województwem w Polsce. Wszystko to za sprawą wykwalifikowanych oraz chętnych do pracy leśników a także wielu mieszkańców, którzy chętnie włączają się do akcji sadzenia drzew. Nadleśnictwo Zielona Góra wraz z Nadleśnictwem Przytok wspólnymi siłami zoorganizowali kolejną edycję sadzenia drzew, pod nazwą "Posadźmy razem las!". Mieszkańcy wraz z leśnikami posadzili blisko 30 tys. sadzonek sosny, buku oraz dębu. 

W sobotnie przedpołudnie, 6 kwietnia, nieopodal Aeroklubu Zielona Góra - Przylep odbyło się plenerowe spotkanie, na które przybyła liczna grupa okolicznych mieszkańców. - Zakładamy, że dzisiaj było tutaj ponad 500 osób. Myślę, że będzie to już impreza cykliczna tym bardziej, że co roku mamy pytania od różnych grup społecznych, kiedy odbędzie się sadzenie. My z miłą chęcią będziemy wszystkich gościć w kolejnych latach. Jeszcze nie wiemy gdzie, jednak będzie to blisko Zielonej Góry, żeby każdy mógł swobodnie dotrzeć. - relacjonuje Arkadiusz Kapała - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra.

W trakcie trwania akcji “Posadźmy razem las”, organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Od godziny 10 mogliśmy porozmawiać z ekspertami m.in. o zakresie ochrony i hodowli lasu, działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska i gospodarce leśnej. O godzinie 11 odbyła się prezentacja "Leśnej Osady", były to punkty w których młodzież odpowiadając poprawnie na pytania - mogła zdobywać pieczątki w indeksie, po przejściu wszystkich namiotów edukacyjnych na dzieci czekały nagrody. Na każdym stanowisku leśnicy opowiadali o różnych aspektach prowadzenia gospodarki leśnej, aby uświadomić i przekazać wiedzę dzieciom.

Punktualnie o godzinie 11:15 rozpoczeła się akcja sadzenia drzew. - Mieliśmy tutaj przygotowanych 6 hektarów powierzchni, która była podzielona na sektory, do każdego z nich przypisanych było trzech pracowników służby leśnej - kierownik oraz dwóch pomocników, którzy mieli za zadanie pilotować grupę, tłumaczyć jak należy sadzić oraz pomagać. Pracownicy odpowiadali mieszkańcom na wszystkie pytania związane z zawiłością i specyfiką gospodarki leśnej, którą leśnicy prowadzą. - mówił Arkadiusz Kapała - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra.

Łącznie posadzono blisko 30 tys. sadzonek sosny, buku oraz dębu. Ludziom złudnie wydaje się, że można posadzić dowolną sadzonkę w dowolnie wybrane miejsce. Tak jednak nie jest. - Chceliśmy pokazać, że nie tylko sadzimy sosnę. Były wytypowane powierzchnie, ale tylko takie na których dąb i buk będzie mógł rosnąć, czyli te, które mają lepsze warunki siedliskowe. Pokazaliśmy całą złożoność procesu odnawiania lasu. - dodaje Kapała. 

Do akcji włączyły się również dwie zielonogórskie jednostki OSP z Przylepu oraz z Jarogniewic. Mieszkańcy mogli zapoznać się z wyposażeniem wozów bojowych oraz ze specyfiką pracy strażaka. Wozy straży pożarnej cieszyły się niemałym zainteresowaniem najmłodszych uczestników imprezy. Odbył się również pokaz możliwości samolotu gaśniczego Antonov, wynajmowanego przez RDLP w Zielonej Górze. Pilot dokonał zrzutu wody. 

Ludzie na miejce docerali w różnoraki sposób, niektórzy przyszli na pieszo, wiele osób przyjechało rowerami a osoby mieszkające dalej dojechały samochodami. Organizatorzy zadbali o odpowiednie oznaczenie trasy, pojawiły się tabliczki, uczestnicy mogli liczyć również na pomoc leśniczych. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, do akcji włączyły się całe rodziny. Bardzo dziękuję mieszkańcom za tak liczne uczestnictwo. - mówił Arkadiusz Kapała - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona.

Nadleśnictwo Zielona Góra wraz z Nadleśnictwem Przytok działało we współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Zielonej Górze oraz Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze, akcja odbyła się pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u