Susza w Lubuskiem. Brakuje wody, gminy apelują o niepodlewanie ogródków

28 czerwiec 2019
Autor: 
Susza w Lubuskiem. Brakuje wody, gminy apelują o niepodlewanie ogródków Pixabay

W wielu lubuskich gminach obowiązuje zakaz podlewania ogródków oraz napełniania basenów. Wszystko po to, aby nie zabrało wody w kranach. Apele do mieszkańców wystosowano już między innymi w gminie Bogdaniec, Świdnica, Słońsk czy Otyń.

W gminie Bogdaniec koło Gorzowa Wielkopolskiego ograniczenie wprowadzono już we wtorek. "W związku z falą upałów, w celu uniknięcia przerw w dostawie wody wprowadza się zakaz podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów z sieci wodociągowej na terenie gminy" - poinformował mieszkańców Urząd Gminy.

Zakaz obowiązuje do odwołania w godzinach 7:00-23:00. - Wiadomo, że ujęcia wody mają swoją pojemność. Korzystamy z niedużego ujęcia, które zaopatruje dwie gminy. Dlatego też przy wysokich temperaturach oszczędność wody jest wskazana, gdyż zużywamy jej wielokrotnie więcej. Nie nakażemy tego robić, ale serdecznie o to prosimy mieszkańców, dla dobra nas wszystkich - powiedziała wójt Bogdańca Krystyna Pławska.

Sytuacja jest bardzo podobna w całym województwie. Oprócz gminy Bogdaniec ograniczenia wydały również między innymi władze gmin Otyń, Słońsk oraz Świdnica.

W Otyniu wprowadzono niemalże identyczny zakaz jak w Bogdańcu, lecz obowiązuje on od godziny 17 do 22. Z kolei władze gminy Słońsk proszą o ograniczenie zużycia wody w godzinach 6:00-22:00.

Apel do mieszkańców wystosował również Zakład Usług Komunalnych w Świdnicy pod Zieloną Górą. W związku z niedoborem wody do celów socjalno-bytowych, pracownicy proszą o ograniczenie używania wody z wodociągów gminnych do minimum. ZUK zleca przede wszystkim rezygnację z podlewania ogródków w godz. 16:00-21:00. Obecnie prośba dotyczy jedynie mieszkańców wsi Radomia, Orzewo, Drzonów oraz Buchałów.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u