Komunikacyjny paraliż w gminie Świdnica. Autobusy nie przyjeżdżają, znikają kursy. "Jest coraz gorzej"

18 lipiec 2019
Autor: 
Komunikacyjny paraliż w gminie Świdnica. Autobusy nie przyjeżdżają, znikają kursy Redakcja

Sytuacja z zielonogórskim PKS wydaje się kuriozalna. Mieszkańcy gminy Świdnica notorycznie narzekają na nierzetelność przedsiębiorstwa, lecz autobusy nadal przyjeżdżają spóźnione o ponad pół godziny lub nie ma ich wcale. Obecnie do listy wielu problemów dołączyła jeszcze likwidacja kursów na okres wakacji.

Problemy z autobusami PKS w Świdnicy to już właściwie standard. Od wielu miesięcy rozkłady jazdy zawieszone na przystankach absolutnie nie przystają do rzeczywistości. Małe opóźnienia były jeszcze do przyjęcia, ale w ostatnim czasie kursy potrafią opóźnić się nawet o 40 minut. Ponadto często zdarza się, że autobusy zupełnie nie przyjeżdżają.

- Nie każdy ma samochód, dlatego trzeba korzystać z PKS. Wielu ludzi ma jednak z tego powodu spore problemy, ponieważ nie są w stanie dojechać na czas do pracy czy szkoły. Kierowcy co chwila się spóźniają, lecz potrafią przyjechać również 10 lub 15 minut przed czasem - opowiada pani Stanisława, mieszkanka Świdnicy.

Wójt gminy Krzysztof Stefański oraz pasażerowie wielokrotnie składali skargi do przewoźnika. W odpowiedzi PKS przepraszał i regularnie informował o kierowcach, którzy przynosili zwolnienia chorobowe lub byli na urlopach. Zwykle, gdy jest ich bardzo mało, do Świdnicy wysyłany jest mały busik, nawet na najbardziej oblegane kursy. - Wielokrotnie nie można się w nim pomieścić. Część osób nie zostaje wpuszczona do środka i musi czekać na przystanku przez kolejne godziny - mówi czytelnik Bartosz.

Kursowanie autobusów to nie jedyne zdenerwowanie pasażerów. Ludzi zaskakują również niepowstrzymanie zmieniające się ceny biletów. - Za normalny bilet z Zielonej Góry do Świdnicy płaciło się lekko ponad 3 złote. Obecnie to już 4,50 zł. Ceny się zwiększają, natomiast nic się nie poprawia. Drastycznie spada za to jakość obsługi - podsumowuje pan Bartosz.

PKS zawiesza połączenia

Mieszkańcy gminy Świdnica mają od poniedziałku, 15 lipca, kolejne problemy. Na okres wakacji przedsiębiorstwo zawiesiło łącznie 14 kursów, w tym 6 do samej Świdnicy. Pasażerowie są oburzeni, ponieważ większość z nich jest mocno oblegana przez osoby wracające z pracy. - Majstersztyk to jest jeden jedyny kurs do lub z Lipna w niedzielę. Jedzie o 11:00 z Zielonej Góry, a o 12:00 z Lipna. Do miasta dojedziemy, ale już nie wrócimy - mówi mieszkaniec wsi.

Osoby korzystające z usług PKS najchętniej widziałyby na gminnych drogach autobusy zielonogórskiego MZK. Wiceprezydent Miasta Zielona Góra Krzysztof Kaliszuk przekazał jednak, że obecnie nie jest to możliwe. - Wszystko idzie do przodu, a nasza gmina się cofa. Gmina jedna z najlepszych w Polsce, lecz normalnej komunikacji brak - pisze pani Beata.

Wójt chce skomunikować gminę z miastem

Na negatywne komentarze mieszkańców dotyczące braku działania samorządu zareagował wójt Krzysztof Stefański. - Cały czas pracuję nad zapewnieniem w gminie dobrej komunikacji pasażerskiej. Nie wszystko jednak można zrobić od razu, temat jest bardzo ważny i wymaga dobrze przemyślanych rozwiązań - czytamy w komunikacie.

Wójt poinformował, że utworzył spółkę z o.o. w celu zorganizowana transportu zbiorowego. Jej działalność będzie polegała na zmianie zamkniętych do tej pory przewozów szkolnych na dostępne dla wszystkich mieszkańców. W nowych, trzech autobusach będą zainstalowane kasy biletowe dla pasażerów indywidualnych. Docelowo pojazdów będzie więcej, w miarę rozbudowy sieci połączeń. Uczniowie będą mieli darmowe bilety szkolne, a wszelkie ulgi i przywileje będą honorowane.

- Tylko takie rozwiązanie zapewnia perspektywę skomunikowania dobrej jakości przewozami gminy Świdnica z gminami ościennymi i z Zieloną Górą i uniezależnienie się od innych przewoźników, w tym PKS. Rozwiązanie wymaga dużego zaangażowania się gmin należących do Zielonogórskiego Związku Powiatowo-Gminnego. Zdaję sobie sprawę, że każde zmiany mogą wywoływać niepokój i troskę o to, czy wszystko odbędzie się zgodnie z planem. Ten plan zakłada uruchomienie kursowania autobusów Zielonogórskiej Komunikacji Pasażerskiej sp. z o.o. już 1 września - informuje Krzysztof Stefański, wójt gminy.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u