Walka z nieoperacyjnym guzem wątroby. Pierwsza taka operacja w zielonogórskim szpitalu

24 lipiec 2019
Autor: 
Walka z nieoperacyjnym guzem wątroby. Pierwsza taka operacja w zielonogórskim szpitalu Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze po raz pierwszy przeprowadzono operację chemoembolizacji (TACE). To wstrzyknięcie do nowotworu cytostatyku przy jednoczesnym zamknięciu jego naczyń.

- To walka z guzem, który na tę chwilę jest nieoperacyjny - mówi dr hab. n. med. profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego Dawid Murawa. Zabiegowi została poddana 41-letnia pacjentka cierpiąca na raka jelita grubego, z masywnymi przerzutami do wątroby.

- W momencie rozpoznania choroby zmiany były już tak dalekie, że pacjentka nie kwalifikowała się do żadnego radykalnego zabiegu. Wcześniej została poddana chemioterapii. Postanowiliśmy jednak ją operować, korzystając z faktu, że jest wśród nas dr n. med. Bartosz Żabicki, radiolog z międzynarodowym doświadczeniem, który przeprowadzał już takie skomplikowane zabiegi w innych ośrodkach - wyjaśnia prof. Dawid Murawa, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Podczas chemoembolizacji substancja chemiczna zostaje wprowadzona do guza. Cząstki zawarte w tym płynie zamykają naczynia odżywiające nowotwór. Jednocześnie do jego wnętrza podawana jest „chemia”, czyli cytostatyk, która ma działać jako środek niszczący komórki rakowe. – Liczymy na to, że tym sposobem zmniejszymy masę guza i łatwiej będzie wykonać docelowy zabieg operacyjny. Gdyby nie operacja, pacjentka mogłaby być jedynie poddawana kolejnej długotrwałej chemioterapii. Za kilka tygodni będzie wiadomo, jak zabieg wpłynął na nowotwór - mówi prof. Murawa.

Taką operację przeprowadza się w nielicznych ośrodkach w kraju. Zabiegu chemoembolizacji nie wykonywało się do tej pory na terenie woj. lubuskiego. W zielonogórskim szpitalu udało się go przeprowadzić, ponieważ dysponuje nie tylko świetnym zespołem, ale także nowoczesną salą hybrydową. Zielonogórski szpital chce częściej wykonywać tego typu operacje.

Oprócz lekarzy - Dawida Murawy i Bartosza Żabickiego, w operacji wzięli udział: anestezjolog Piotr Lewczuk ,technik elektroradiolog Michał Żuk, pielęgniarka anestezjologiczna Ewa Żelazko i pielęgniarki operacyjne Elżbieta Ławniczak i Sara Koszańska.

Źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej GórzeRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u