Związek OSP RP patrzy w przyszłość. Strategia działania "Florian 2050"

10 wrzesień 2019
Autor: 
Związek OSP RP patrzy w przyszłość. Strategia działania "Florian 2050" Urząd Marszałkowski

Trwają rozmowy nad strategią dotyczącą działalności i rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych w kolejnych latach. Dokument "Florian 2050" ma pozwolić ochotnikom działać jeszcze skuteczniej. O jego założeniach dyskutowano dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Dla jednostek OSP oraz ich Związku niezwykle ważna jest współpraca z samorządem. Jej rozwój jest podstawą bezpieczeństwa w gminach, powiatach i regionach, dlatego tak istotna jest wzajemna kooperacja w budowie strategii rozwoju. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze odbyła się dyskusja nad strategią "Florian 2050", która ma wypracować plan działania na kolejne lata.

- Myślimy o przyszłości bardzo długofalowej. Odpowiedzialne spojrzenie w przyszłość wymaga refleksji w gronie fachowców - mówił członek zarządu Marcin Jabłoński. - Samorząd województwa z wielkim przekonaniem i determinacją wspiera jednostki OSP. W ostatnim czasie mieliśmy okazję pokazać tego konkretne przykłady w postaci umów na dostarczenie sprzętu i pojazdów - dodawał.

Jak informował prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh. Waldemar Pawlak strategię "Florian 2050" można streścić w trzech punktach. - Czas reakcji 5 minut, wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne w systemie ochrony ludności krajowym, system oparty o trzy komponenty: ochotników, samorządowców, państwo - mówił podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie.

Według planów strategia ma zostać przyjęta w 2020 roku. Wstępny projekt został już stworzony przez Związek OSP RP. Obecnie trwają szeroko zakrojone konsultacje społeczne dokumentu. - Gdy myślimy o strategii trzeba mówić o diagnozie i historii OSP, która ma ponad 100 lat. Obecnie najważniejsza jest rozmowa o naszym bezpieczeństwie za 5, 10, 30 lat - tłumaczył dh. Marian Zalewski, przewodniczący Zespołu ds. Strategii Związku OSP RP.

Fot. Urząd Marszałkowski

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u