Dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka. Zupełnie inny niż wszystkie...

04 maj 2020
Autor: 
Dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka. Zupełnie inny niż wszystkie... Redakcja/Zdjęcie poglądowe

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka, który co roku połączony jest z wręczaniem awansów oraz odznaczeń. Tegoroczne strażackie święto z racji zaistniałych okoliczności jest zupełnie inne - bez tradycyjnego ceremoniału. 

Międzynarodowy Dzień Strażaka to święto dedykowane wszystkim strażakom, którzy w codziennej służbie wykazują się odwagą i bohaterstwem. Idą tam, skąd inni uciekają - często z narażeniem swojego życia i zdrowia. Ich ogromną pracę cenią wszyscy i nic w tym dziwnego. To właśnie strażacy o każdej porze dnia i nocy pędzą z pomocą, aby ratować ludzi ze zmiażdżonych aut czy bronić płonące mienie. 

Każdy dzień, stawia przed Rycerzami świętego Floriana coraz bardziej odpowiedzialne zadania, motywując do kolejnych wyzwań. W ciągu ostatnich kilkunastu lat poziom kompetencji i obowiązków strażaków diametralnie wzrósł. Wbrew powszechnie panującej opinii straż pożarna to nie tylko walka z pożarami i ściąganie kotów z drzew. Teraz ponad połowę interwencji stanowią miejscowe zagrożenia, czyli między innymi wypadki drogowe, poszukiwania osób zaginionych lub wycieki substancji chemicznych. Zdarzeń jest jednak o wiele więcej, lecz ciężko opisać je wszystkie.

Praca, zaangażowanie i oddanie strażaków jest cenione przez wszystkich. - Strażacy nazywani są Rycerzami świętego Floriana - bo z rycerską odwagą i poświęceniem zmagają się Państwo z zagrożeniami, ratując ludzkie życie i zdrowie. To Misja, która budzi wielki szacunek. Strażacki mundur to symbol niezawodności, męstwa i ofiarności. Polacy wiedzą, że jest to służba bardzo odpowiedzialna, związana z ryzykiem, wysiłkiem i stresem, wymagająca hartu ducha, sprawności i znakomitych umiejętności zawodowych. - napisał w liście do strażaków Prezydent RP Andrzej Duda.

Kiedy mówimy o strażakach zawodowych, nie można zapominać o oddanych ochotnikach, którzy bezinteresownie pomagają społeczeństwu.- Być strażakiem to niezwykłe wyzwanie; to zaszczyt i obowiązek, ciągłe doskonalenie własnych umiejętności, praca nad sobą, to zaszczytna służba - niełatwa i wyjątkowa, w walce z żywiołem; zawsze jesteście z pełnym oddaniem i poświęceniem, szczególnie teraz, w trudnym okresie walki z epidemią Wasza postawa i pomoc, którą niesiecie najbardziej potrzebującym, samotnym i słabym, budzi podziw i wzruszenie. - podkreśla we wspólnym liście Elżbieta Polak, Dyrektor Zarządy oraz dh. Edward Fedko, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Lubuskiego.

Z okazji Dnia Strażaka redakcja NewsLubuski.pl pragnie złożyć wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych i wszystkim osobom związanym z ochroną przeciwpożarową, życzenia wszelkiej pomyślności. Aby ta niezwykle ciężka służba była dla Was powodem do dumy oraz źródłem satysfakcji. Oby w codziennych trudach towarzyszyło Wam bohaterstwo, a powrotów z akcji było tyle samo, co wyjazdów. Doceniamy Wasz trud, dlatego dziękujemy za odwagę i poświęcenie.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u