Sylwester czyli wigilia Nowego Roku

31 grudzień 2019
Sylwester czyli wigilia Nowego Roku Adobe Stock

Sylwester to dzień, który przede wszystkim kojarzy nam się z hucznym pożegnaniem starego roku i przywitaniem nowego. Szampan, konfetti, sztuczne ognie i dobra zabawa – tak najprościej ujmując świętujemy w ten dzień. Jednak ostatni dzień roku to nie tylko bale do rana, to święto, a zarazem dzień magiczny, który kryje w sobie wiele tajemnic…

Zacznijmy od tego, że ostatni dzień roku potocznie nazywany jest Sylwestrem, od imienia jego patrona, który wtedy właśnie obchodzi imieniny. Skąd wzięła się tradycja świętowania w noc z 31 grudnia na 1 stycznia?

Legenda

Według legendy pierwszy raz noc sylwestrowa była obchodzona w 999 roku. Ludzie obawiali się końca świata związanego z wejściem w nowe millenium. Kiedy wybiła północ i nie nastąpił spodziewany koniec świata, ludzie zaczęli tańczyć, śpiewać, radować się i wychodzić na ulicę. 1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II dał wiernym błogosławieństwo „urbi et orbi” oznaczające „miastu i światu”, co stało się tradycją i funkcjonuje do dzisiaj.

Przesądy

Ze świętem tym wiąże się wiele przesądów, a z porzekadłem „jaki sylwester taki cały rok” spotkał się pewnie każdy z nas. Sylwester to dzień zupełnie inny od pozostałych dni w roku i nawet najwięksi racjonaliści ulegają pewnym zwyczajom. Przyjmuje się m.in., że w starym roku należy pogodzić się z wrogami, oddać pieniądze i rzeczy pożyczone, wszystko po to żeby z „czystym” kontem wejść w nowy rok.

Żeby zapewnić sobie pomyślność nie można 31 grudnia robić generalnych porządków, gdyż wymiata się szczęście z mieszkania. Powinniśmy w ten dzień zrobić sporo zakupów, wypełniając lodówkę po brzegi, co wiąże się z tym, że kolejny rok będzie obfity i nie dopadnie nas bieda.

Wychodząc na bal czy prywatkę, należy nałożyć na siebie coś nowego np. ubranie lub bieliznę, a wszystko po to by być urodziwym i błyszczeć w nadchodzący roku. Według starych przepowiedni i zwyczajów ważne jest też kto odwiedzi nas jako pierwszy w Nowy Rok. Jeżeli odwiedzi nas młody chłopiec czeka nas szczęście, postać kobiety symbolizuję natomiast niepowodzenie.

Warto spisać na kartkę to co nas trapiło, a w sylwestrowy wieczór kartkę spalić.Wszystkie troski, które przeżyliśmy w roku minionym odejdą w zapomnienie.

Znacie to „Rok mija a ja niczyja”? Samotne panie wychodząc na ostatnią imprezę 2019 roku powinny założyć nową bieliznę. Ma to zapewnić powodzenie w przyszłym roku.

Aby nowy rok zacząć w przyjaźni z innymi ludźmi, najpierw trzeba pogodzić się z tymi, którymi pokłóciliśmy się w starym.

Na sylwestrowej zabawie należy jeść wszystkie serwowane smakołyki. Duża ilość spożytego jedzenia ma zapewnić obfitość w przyszłym roku.

W czasie sylwestrowej kolacji najlepiej używać okrągłych naczyń. Symbolizuje to zamknięcie cyklu, czyli zamknięcia starego roku.

Warto w tym niezwykłym, pełnym uroku dniu mieć przede wszystkim uśmiech na twarzy, a do legend, zwyczajów ludowych i przepowiedni podejść z przymrużeniem oka i poczuciem humoru.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Policja podsumowała sylwestrową noc. Zatrzymano 7 pijanych kierowców

  Policja podsumowała sylwestrową noc. Zatrzymano 7 pijanych kierowców

  Podczas ostatniego dnia 2019 roku i z początkiem Nowego Roku w województwie lubuskim nie doszło do żadnego wypadku drogowego, a plenerowe imprezy sylwestrowe odbyły się spokojnie, bez poważniejszych zdarzeń.

 • Sylwester w domowym zaciszu

  Sylwester w domowym zaciszu

  Nie wybierasz się na bal sylwestrowy, ani szaloną dyskotekę do rana? Nie przejmuj się! Nowy Rok możesz przywitać samemu, w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi równie hucznie jak na zorganizowanej imprezie. W domowym zaciszu także możesz przeżyć wyjątkową noc.

 • Wystrzałowy Sylwester (film)

  Wystrzałowy Sylwester (film)

  Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla wszystkich mieszkańców miasta miły i bezpieczny. Od wielu lat nieodłącznym akcentem tego okresu są fajerwerki, które mimo swojej atrakcyjności – przy niewłaściwym ich używaniu – mogą być przyczyną wielu kłopotów.

 • Pracowita noc dla lubuskich policjantów

  Pracowita noc dla lubuskich policjantów

  Sporo pracy mieli funkcjonariusze, którzy pełnili służbę w sylwestrową noc. Już po północy policjanci otrzymali informację o poważnie rannym nastolatku, któremu w rękach eksplodowała petarda. Spokojnie i bez wydarzeń odbyły się zgłoszone imprezy plenerowe. Zatrzymano kilkunastu nietrzeźwych kierowców. Wśród nich była kobieta, która potrąciła dwie osoby i odjechała. Policjanci szybko do niej dotarli.

 • Miejski Sylwester w Zielonej Górze bez fajerwerków? Trwa głosowanie

  Miejski Sylwester w Zielonej Górze bez fajerwerków? Trwa głosowanie

  Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki już zaprasza na wspólne przywitanie Nowego Roku. Jednak w tym roku Miejski Sylwester może odbyć się bez pokazu fajerwerków. Urząd Miasta pyta zielonogórzan o opinię w tej sprawie.

 • Bezpieczny Sylwester w zielonogórskim powiecie

  Bezpieczny Sylwester w zielonogórskim powiecie

  Kolejny Sylwester za nami, pożegnanie starego i powitanie Nowego Roku minęło spokojnie i bezpiecznie. Nie zanotowano poważnych zdarzeń kryminalnych. Miejski Sylwester w Zielonej Górze upłynął bez zakłóceń ładu i porządku.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.