Spór o nazwę. WATAHA w nazwie dwóch zielonogórskich drużyn

10 październik 2017
Autor: 

Jesteśmy niezmiernie zaskoczeni faktem, iż nasze pomysły i projekty, głównie dotyczące rozpoznawalności Klubu cieszą się ciągłym zainteresowaniem i grupą naśladowców - informuje Zarząd Wataha Rugby Club Zielona Góra. 

- Powstały w 2007 roku Rugby Club Zielona Góra w 2009 roku na swój herb (logo) wybiera głowę dzika - informuje nas klub. -  Od tego momentu "zielonogórskie dziki" to określenie oznaczające lokalnych rugbystów czyli Nas. W 2013 roku na wykorzystanie podobizny dzika decyduje się również potężny Stelmet (Zastal), a Dzik - Wsadzik wkrótce po tym staje się Naszym przyjacielem przy okazji jednej ze wspólnych akcji promujących sport w mieście. Druga historia właśnie pisze się na naszych oczach. Zespół zielonogórskich futbolistów amerykańskich zmienił nazwę Dragons na spopularyzowaną i od 2014 roku będącą nazwą własną Naszego Klubu, Watahę. Z jednej strony jesteśmy dumni, że Nasze wybory robią aż takie wrażenie i znajdują naśladowców. Z drugiej, trochę dziwi, że wśród tylu ciekawych postaci, zwierząt, mitycznych bohaterów czy nazw Nasi koledzy sięgają po te wykorzystywane już i to na własnym podwórku. Koszykarze z dzikiem na piersi odnoszą spektakularne sukcesy. Być może i futboliści będąc Watahą pokuszą się o lepsze wyniki i w nadchodzących sezonach podniosą swój poziom sportowy.

O komentarz w tej kwestii poprosiliśmy Prezesa KFA Wataha Zielona Góra, Tomasza Dzidę. W odpowiedzi usłyszeliśmy:

"W związku z rzekomym zatroskaniem części środowisk sportowych w Zielonej Górze wynikającym ze zmiany nazwy naszego klubu, w imieniu swoim, jak i całej organizacji KFA Wataha Zielona Góra, uznałem za stosowne przekazać Państwu oświadczenie w tej kwestii. Na zmianę nazwy funkcjonującego dotychczas jako Dragons Zielona Góra klubu futbolowego wpłynęło wiele czynników, które pragnę szerzej opisać.

1. Zmiana nazwy Dragons związana jest ze zmianami organizacyjnymi wewnątrz klubu, które wpłyną na ustabilizowanie jego funkcjonowania, a także na przejrzystość finansową i własnościową.

2. Jako Dragons Zielona Góra doszliśmy do punktu, w którym struktura klubu powołana w warunkach sportu amatorskiego stanowiłaby istotne ograniczenie rozwoju. Wspólne projekty z Miastem Zielona Góra, projekty realizowane ze środków Unii Europejskiej, współpraca z Ambasadą Amerykańską czy prowadzenie zajęć w szkołach podstawowych pozwoliły nam jako organizacji zbudować ogromne doświadczenia. Ujawniły też konieczność profesjonalizacji niektórych dziedzin i wskazały korzyści mogące płynąć z przekształcenia w spółkę prawa handlowego. Czynnik ludzki, czyli wartość, która zawsze była dla nas najważniejsza, pozostają bez zmian. Za decyzję dotyczące drużyny odpowiadać będą ludzie od lat związani ze sportem i z futbolem amerykańskim wspierani przez pracowników firmy Wataha oraz osoby ze świata biznesu, sportu, reklamy i marketingu.

3. Pozyskanie tytularnego sponsora strategicznego na tym poziomie rozgrywkowym uważamy za ogromny sukces. Zważywszy na ogólny problem z finansowaniem sportu, ilość i jakość partnerów z jakimi współpracujemy pozwala odważnie i z nadzieją spojrzeć w przyszłość. Postawione przed nami cele zakładają dynamiczny rozwój zarówno samego klubu, jak i całej dyscypliny w naszym regionie.

4. Zmiana nazwy klubu wynika wyłącznie z konieczności promocji marki sponsora strategicznego. Jako oficjalny przewoźnik m. in Mistrzów Polski w koszykówce, Stelmetu BC, firma Wataha Sp. z o. o. funkcjonuje w środowisku zielonogórskiego sportu od dłuższego czasu. Trudno nam wobec powyższego zrozumieć zarzuty dotyczące rzekomego przywłaszczenia nazwy klubu rugby.

5. Mając na uwadze niezbyt merytoryczny poziom dyskusji w mediach społecznościowych, pragnę poinformować, że niniejsze oświadczenie jest naszym jedynym i oficjalnym komentarzem. Zawodnicy klubu, sztab trenerski i zarząd nie będą uczestniczyli w internetowej polemice.

6. Serdecznie dziękujemy za życzenia sukcesów, płynące z oficjalnego konta Wataha Rugby Club Zielona Góra. Udowodniliśmy niejednokrotnie zjawiając się na meczach i dopingując grę zielonogórskich rugbistów, iż leży nam na sercu dobro i ich dyscypliny. Życzymy zawodnikom i sztabowi trenerskiemu aby na boiskach osiągali założone cele sportowe oraz godnie reprezentowali nasze miasto i województwo w swojej dyscyplinie."

watahajestjedna

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • PFL9 2021: Mecz Wataha Zielona Góra - Bielawa Owls

  PFL9 2021: Mecz Wataha Zielona Góra - Bielawa Owls

  21 sierpnia 2021 o godz. 17:00 na stadionie przy ul. Botanicznej 66 rozegrany zostanie meczy futbolu amerykańskiego w ramach tegorocznych rozgrywek Polskiej Futbol Ligi, prowadzonej już przez Polski Związek Sportowy.

 • Wataha podejmuje lidera w 3. kolejce I Ligi Rugby

  Wataha podejmuje lidera w 3. kolejce I Ligi Rugby

  Czas na 3. kolejkę I Ligi Rugby, w której Wataha Rugby Club podejmie na swoim boisku Arkę Rumię. Mecz odbędzie się w najbliższą sobotę 27.04 o godzinie 16:00 na boisku UZ przy ul. Wyspiańskiego 58.

 • Rekrutacja JUNIORÓW / Wataha Zielona Góra

  Rekrutacja JUNIORÓW / Wataha Zielona Góra

  Klub Futbolu Amerykańskiego Wataha Zielona Góra zaprasza wszystkich młodych adeptów, chcących dołączyć do naszej drużyny. Wspólnie, ramię w ramię będziemy stanowić o sile najdynamiczniej rozwijającej się dyscypliny sportu w naszym mieście!

 • Ostatni sprawdzian rugbystów Watahy przed ligą

  Ostatni sprawdzian rugbystów Watahy przed ligą

  Rugbyści Watahy RC Zielona Góra w najbliższą sobotę rozegrają ostatni test mecz przed rozpoczynającym się w pierwszy weekend kwietnia sezonem I ligi. Przeciwnikiem Dzików będą Miedziowi Lubin a mecz zostanie rozgrywany na boisku w Zawadzie przy ul. Kożuchowskiej o godzinie 16:00.

 • Dobre pierwsze testy rugbistów Watahy

  Dobre pierwsze testy rugbistów Watahy

  W minioną niedzielę rugbiści zielonogórskiej Watahy rozegrali pierwsze test mecze przed zbliżającym się sezonem. Na nowo otworzonym obiekcie „Plek centrum sportu” w Poznaniu Dziki zmierzyły się z pierwszoligową Spartą Jarocin i drugoligowym Chaosem Poznań. Mecze rozgrywane systemem 2x20min każdy z każdym, bez kopów na bramkę.

 • Nowy trener Watahy

  Nowy trener Watahy

  19 października, podczas treningu klubu Wataha Zielona Góra poznaliśmy nowego trenera zespołu. To Michael Ray Sholars.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u