Himalaizm zimowy „BROAD PEAK”

20 czerwiec 2023
Autor: 
Himalaizm zimowy „BROAD PEAK” Radio Wolna Pl

Niesamowita historia polskiego himalaizmu zimowego pełna jest sukcesów i chwały. Przyjrzeliśmy się bliżej zmaganiom polskiej ekipy w próbie zdobycia szczytu Broad Peak, dwunastego najwyższego szczytu Ziemi, liczącego 8051 m n.p.m., a doskonałym materiałem do rozważań i dyskusji na ten temat jest dramat biograficzny produkcji polsko – włoskiej “Broad Peak” (2022) w reżyserii Leszka Dawida.

Rozważania wokół postaci Macieja Berbeki, legendarnego polskiego himalaisty, należącego do grupy słynnych Lodowych Wojowników, zdobywcy 5 ośmiotysięczników, ratownika górskiego, artysty malarza i scenografa, wzbudzały zawsze wiele kontrowersji, dylematów oraz niejednoznacznych ocen w kontekście heroizmu i odwagi. Czy konieczne były kolejne wyzwania, żeby spełniać marzenia? Czy życie z myślą o sobie, jako o oszuście jest możliwe? Jakie konsekwencje może nieść za sobą miłość do gór, uzależnienie i trauma?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dzień Otwarty Notariatu w Zielonej Górze

Zapraszamy do odsłuchania dyskusji w ramach cyklu „Sportowe Kino” Radio Wolna PL.

Tekst: Anna Kacprzyk

Czytaj także: MY POLACY! Rozmowa niedokończona - ojciec Krzysztof Mądel


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

 • Polska przed i po

  Polska przed i po

  Mówią, że przyszłość należy do tych, którzy ją zaplanują. Ale co, jeżeli przyszłość jest teraz, a my stajemy na rozdrożu decyzji, które zaważą na losach całego kraju? Oto dlaczego w ramach naszego radia, prezentujemy audycję, którą naprawdę warto posłuchać przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi 15 października. Gościem specjalnym audycji był senator Wadim Tyszkiewicz, człowiek słynący z wnikliwych analiz i bezkompromisowego spojrzenia na politykę.

 • Tańczący z trumnami

  Tańczący z trumnami

  W tym reportażu radiowym zatytułowanym “Tańczący z trumnami”, przeniesiemy się na plac Piłsudskiego w Warszawie, gdzie 10 każdego miesiąca grupa aktywistów znana jako Lotna Brygada Opozycji organizuje satyryczne happeningi, które mają na celu obnażenie manipulacji i propagandy rządowej i są protestem przeciwko kłamstwu smoleńskiemu oraz wykorzystywaniu przez Jarosława Kaczyńskiego tragedii narodowej do celów politycznych.

 • MY POLACY! Barwy rasizmu - Witold Liliental

  MY POLACY! Barwy rasizmu - Witold Liliental

  Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.

 • O tym jak Lubuszanie Polskę obudzili

  O tym jak Lubuszanie Polskę obudzili

  Robert Motyka i Marek Starybrat dołączyli do grona prezenterów Radia ZET. Od 4 kwietnia budzą słuchaczy w „Dzień dobry bardzo”.

 • W obronie wolnych mediów. Z apelem do Janusza Kubickiego

  W obronie wolnych mediów. Z apelem do Janusza Kubickiego

  Wczoraj w ponad 100 miastach w całej Polsce odbyły się demonstracje w obronie wolnych mediów. W Zielonej Górze udział wzięło ponad 500 osób.

 • Dziś bronimy wolności słowa

  Dziś bronimy wolności słowa

  Dziś w całym kraju odbędą się protesty w obronie wolnych mediów. W Gorzowie rozpoczną się o 17 przy Fontannie Paukscha na Starym Rynku a w Zielonej Górze godzinę później przed Filharmonią na Powstańców Wielkopolskich.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u