AGNIESZKA HOLLAND „Zielona granica”

22 wrzesień 2023
Autor:  Tekst i grafika: A.Kacprzyk
Tekst i grafika: A.Kacprzyk AGNIESZKA HOLLAND „Zielona granica”

„Zielona granica” jest najnowszym dziełem trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland. Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji, jest również prezentowany na wielu światowych festiwalach. Premiera w polskich kinach jest 22 września 2023r.

Film jest inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami, związanymi z kryzysem humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej. To aktualny i brutalny dramat, z jakim borykają się uchodźcy w pasie śmierci między Polską i Białorusią, a historia dzieje się teraz, we współczesnej Polsce. To opowieść o sytuacjach, w których nieoczekiwanie mógłby znaleźć się każdy z nas i zostać zmuszony do dokonywania trudnych wyborów.

Temat filmu jest żywy i budzi ogromne emocje, jest z jednej strony nadzieją, że o granicy usłyszą Polacy i cały świat, a z drugiej strony powoduje atak polskich władz. Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa polskiej przestrzeni informacyjnej zarzucił reżyserce „oderwanie się od rzeczywistości”, a minister sprawiedliwości porównał film do propagandowego nazistowskiego przekazu i nazwał Agnieszkę Holland stalinistą. Artystka wystąpiła na drogę sądową przeciwko ministrowi sprawiedliwości z zarzutem zniesławienia.

Reżyserka jest jedną z najwybitniejszych autorek polskiego i światowego kina, ma ogromne dokonania, ale kręci filmy w swoim kraju, zawsze w odniesieniu do ważnych i znaczących wydarzeń. Zamiast doceniać wartość dokonań artystki, politycy wkraczają do świata sztuki i próbują ograniczyć prawo do swobody artystycznego wyrażania.

Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania na tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, mówi Agnieszka Holland.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy z Agnieszką Holland o kulisach produkcji filmu, o dylematach ponowoczesnego świata, a także o naszej ojczyźnianej rzeczywistości. W spotkaniu uczestniczyli aktywiści Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, a rozmowę poprowadziła psycholożka społeczna Anna Kacprzyk, autorka cyklu audycji Radio Wolna PL „Rozmowy Ani” oraz „Granice Polskie”.

Zapraszamy!

Link do audycji na YouTybe

Lubuscy dziennikarze Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy, współtwórcy Radia Wolna PL, organizują wirtualne spotkania z politykami, autorytetami i ciekawymi osobami kraju i regionu.

Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Po niszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, przeniósł się do mediów prywatnych. Otrzymał nominację do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

Arkadiusz Olszowy to były dziennikarz Radia Zielona Góra i redaktor Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa. Spotkania odbywają się na żywo na platformie Twitter i są bezpieczną przestrzenią do dyskusji na tematy ważne dla nas wszystkich. W spotkaniach tych gościli już Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski nieżyjący już Profesor Paweł Śpiewak, Profesor Wojciech Sadurski, dr Hanna Machińska czy Agnieszka Holland oraz wiele innych osób. Oprócz nich, Redakcję Radia Wolna PL tworzą Witold Pronobis, historyk i były dziennikarz RWE, Anna Kacprzyk absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, autorka min. audycji „Rozmowy Ani” i „Granice Polskie” oraz Mateusz Żurek prowadzący audycje o tematyce sportowej.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. • Upadek Internetu Pandora Gate

  Upadek Internetu Pandora Gate

  Afera, która zawładnęła całym Internetem. Filmy poruszające temat Pandora Gate zyskały gigantycznym popularność oraz zainteresowanie wśród internautów. Młodzież z ogromnym poruszeniem i narastającym gniewem słuchała oskarżeń padających na kolejnych internetowych twórców. Każdy był przerażony sekretami, które z dnia na dzień zaczęły wypływać na światło dzienne. Szybko okazało się, że w obliczu Pandora gate nie można ufać nikomu

 • Strefa śmierci. Dlaczego ten koszmar się dzieje

  Strefa śmierci. Dlaczego ten koszmar się dzieje

  Walące się budynki od wybuchów bomb i rakiet, zakrwawieni ludzie, poranione, płaczące dzieci, przepełnione szpitale, brak wody, leków i jedzenia. Takie obrazy docierają do nas ze Strefy Gazy. Odruchowo stajemy po stronie tych, którym na naszych oczach dzieje się krzywda. Emocje nie pozwalają na zastanawianie się co się właściwie stało, dlaczego ten koszmar się dzieje. Potępiamy sprawcę, którym w naszym przekonaniu jest armia Izraela.

 • Kevin sam w domu. Polsat podjął decyzję

  Kevin sam w domu. Polsat podjął decyzję

  Kevin sam w domu znowu zagości w naszych domach na święta. Ta kultowa komedia nie traci na popularności mimo upływu lat. Co sprawia, że tak chętnie oglądamy przygody małego Kevina, który zostaje sam w domu i musi stawić czoła dwóm nieudolnym włamywaczom?

 • Jedenasty czy czwarty

  Jedenasty czy czwarty

  W jednym z archiwalnych wydań audycji Radia Wolna PL z cyklu "My, Polacy", podjęliśmy próbę zgłębienia zagadki naszego kalendarza świąt państwowych. Zwróciliśmy uwagę na nieobecność daty, która by upamiętniała zwycięstwo nad komunizmem, daty która mogłaby świętować triumf demokracji i wolności.

 • Granica polsko-niemiecka. Są ogromne korki. To przez kontrole na granicy

  Granica polsko-niemiecka. Są ogromne korki. To przez kontrole na granicy

  Kontrole na granicy powodują, że tworzą się olbrzymie korki. Jak wygląda sytuacja na granicy polsko-niemieckiej? Policja wydała specjalny komunikat.

 • "Pięść premiera" Głos Aktywistów Extinction Rebellion po Incydencie w Świdniku

  "Pięść premiera" Głos Aktywistów Extinction Rebellion po Incydencie w Świdniku

  Kilka tygodni temu w Świdniku doszło do wydarzenia, które wstrząsnęło opinia publiczną. Grupa aktywistów ekologicznych z międzynarodowego ruchu Extinction Rebellion padła ofiarą brutalnego potraktowania podczas pokojowego protestu, który miał miejsce w trakcie przemówienia na wiecu wyborczym Mateusza Morawieckiego. Przemoc spotkała ich, gdy starali się zwrócić uwagę na palące problemy klimatyczne.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u