Jak bezpiecznie zbierać grzyby?

29 wrzesień 2023
Autor: 
Jak bezpiecznie zbierać grzyby? Redakcja

Lubuskie lasy zachęcają do spacerów i zbierania grzybów. Dary natury warto wykorzystać do przygotowywania pysznych zup oraz sosów. Jak je jednak bezpiecznie zbierać? W naszym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych wskazówek, dzięki którym zadbasz o zdrowie swoje oraz najbliższych osób.

Zasady bezpiecznego grzybobrania

Każdy szanujący się grzybiarz przestrzega zasad, które zapewniają mu bezpieczeństwo. Przede wszystkim zbieraj grzyby, które znasz. Sprawdzaj cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków.

Nie próbuj grzybów, sprawdzając czy są gorzkie albo pieką w język. To nieskuteczna metoda, ponieważ nawet te trujące mogą okazać się smaczne. To poza tym niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku alergików.

Zbieraj tylko rurkowe grzyby. Pod ich kapeluszem znajdują się blaszki albo rurki. Jeżeli jesteś początkującym grzybiarzem, najlepiej skorzystaj z pomocy specjalisty, który pomoże Ci ocenić, z jakim grzybem masz do czynienia.

Pamiętaj również o tym, aby nie zbierać grzybów w początkowej fazie wzrostu, ponieważ kiedy się rozwijają, trudno jest je od siebie odróżnić. Oczywiście wybieraj do spacerów miejsca z czystym powietrzem, które nie są zanieczyszczone!

A gdy nie znasz się na grzybach…

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę ze zbieranie grzybów i jeszcze się na nich nie znasz, skorzystaj z pomocy. Warto, żebyś zaopatrzył się w atlas grzybów, w którym znajdziesz przydatne informacje o gatunkach, miejscach ich występowania, a także zdjęciach, przedstawiających poszczególne gatunki.

Mamy też dobrą wiadomość dla osób, które wolą korzystać z wersji mobilnej. W swoim smartfonie możesz zainstalować aplikację, która zidentyfikuje grzyb na podstawie zdjęcia, które zrobisz w lesie.

A kiedy masz wątpliwości, odwiedź sanepid

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej przy ul. Jasnej w Zielonej Górze pracuje dwóch grzyboznawców, którzy pomogą Ci za darmo rozpoznać, z jakimi grzybami masz do czynienia.

Pamiętaj, że w lesie jesteś jedynie gościem, a więc szanuj ekosystem, który Cię otacza. Nie niszcz trujących grzybów, ponieważ są one pożywieniem dla zwierząt, nie wyrywaj grzybów razem z grzybnią, nie zostawiaj po sobie śmieci, a przede wszystkim nie zbliżaj się do leśnych zwierząt, nawet jeżeli z pozoru wydają się być oswojone!


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u