Dlaczego warto czytać dzieciom od pierwszych tygodni życia?

30 wrzesień 2023
Autor: 
Dlaczego warto czytać dzieciom od pierwszych tygodni życia? Adobe Stock

Czytanie książek ma bardzo korzystny wpływ na rozwój dziecka. Nikt nie podważa tego w przypadku kilkulatków. Zdarzają się jednak wątpliwości, kiedy mowa o niemowlakach. Okazuje się, że im wcześniej zaczniemy, tym lepiej! To zaowocuje w przyszłości, przy kolejnych etapach rozwoju dziecka. Po jakie książki najlepiej sięgać?

Dlaczego warto czytać dziecku już od narodzin?

Psycholodzy już od dawna mówią o tym, że dziecku powinno się czytać już od narodzin. Niestety, wielu rodziców to bagatelizuje, uznając, że to nie ma sensu, ponieważ maluch nie jest zainteresowany treścią i jej nie rozumie. Obcowanie z książkami od pierwszych tygodni życia zaowocuje jednak w przyszłości.

Przede wszystkim czytanie z rodzicem wspiera rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka, stymuluje wzrok, a także zwiększa sprawność małych rączek, które chcą dotykać interesujących kartek. To jednak nie wszystkie zalety czytania od pierwszych tygodni życia.

Regularne sesje sprawiają, że niemowlę poznaje akcent i melodię języka, przyswaja intonację słów, a także szybciej uczy się nowych słów czy wyrazów dźwiękonaśladowczych.

W praktyce, co dowiodły badania Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego, oznacza to, że maluchy, którym rodzice regularnie czytali, szybciej zaczęły mówić, lepiej zapamiętywały, a w późniejszym czasie łatwiej było im się nauczyć zarówno pisać, jak i czytać.

Jakie książki sprawdzą się w przypadku najmłodszych?

Jednym z kluczowych elementów jest również to, że podczas głośnego czytania, budujemy więź z dzieckiem. W pierwszych tygodniach to, co czytamy, nie ma większego znaczenia, może to być zatem dowolna książka z np. rymowankami. Niemowlętom od trzeciego do szóstego miesiąca życia warto pokazywać książeczki kontrastowe z niewielką ilością tekstu. To właśnie one doskonale stymulują rozwój dziecka.

Dzieci, które już ukończyły pół roku chętnie sięgają po książeczki sensoryczne. Pobudzają do dotykania, a często znajdują się w nich również ciekawe rymowanki. W ucho wpadają utwory m.in. Juliana Tuwima czy Jana Brzechwy. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych książek, które wesprą rozwój Twojej pociechy od najmłodszych lat. Możesz je wypożyczyć w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, gdzie regularnie odbywają się także ciekawe zajęcia i warsztaty, nawet dla najmłodszych czytelników.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u