Dlaczego warto czytać dziecku już od narodzin?
Psycholodzy już od dawna mówią o tym, że dziecku powinno się czytać już od narodzin. Niestety, wielu rodziców to bagatelizuje, uznając, że to nie ma sensu, ponieważ maluch nie jest zainteresowany treścią i jej nie rozumie. Obcowanie z książkami od pierwszych tygodni życia zaowocuje jednak w przyszłości.
Przede wszystkim czytanie z rodzicem wspiera rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka, stymuluje wzrok, a także zwiększa sprawność małych rączek, które chcą dotykać interesujących kartek. To jednak nie wszystkie zalety czytania od pierwszych tygodni życia.
Regularne sesje sprawiają, że niemowlę poznaje akcent i melodię języka, przyswaja intonację słów, a także szybciej uczy się nowych słów czy wyrazów dźwiękonaśladowczych.
W praktyce, co dowiodły badania Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego, oznacza to, że maluchy, którym rodzice regularnie czytali, szybciej zaczęły mówić, lepiej zapamiętywały, a w późniejszym czasie łatwiej było im się nauczyć zarówno pisać, jak i czytać.
Jakie książki sprawdzą się w przypadku najmłodszych?
Jednym z kluczowych elementów jest również to, że podczas głośnego czytania, budujemy więź z dzieckiem. W pierwszych tygodniach to, co czytamy, nie ma większego znaczenia, może to być zatem dowolna książka z np. rymowankami. Niemowlętom od trzeciego do szóstego miesiąca życia warto pokazywać książeczki kontrastowe z niewielką ilością tekstu. To właśnie one doskonale stymulują rozwój dziecka.
Dzieci, które już ukończyły pół roku chętnie sięgają po książeczki sensoryczne. Pobudzają do dotykania, a często znajdują się w nich również ciekawe rymowanki. W ucho wpadają utwory m.in. Juliana Tuwima czy Jana Brzechwy. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych książek, które wesprą rozwój Twojej pociechy od najmłodszych lat. Możesz je wypożyczyć w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, gdzie regularnie odbywają się także ciekawe zajęcia i warsztaty, nawet dla najmłodszych czytelników.