Dzień Wychodzenia z Szafy – nietypowe święto, o którym warto pamiętać

12 październik 2023
Autor: 
Dzień Wychodzenia z Szafy – nietypowe święto, o którym warto pamiętać AdobeStock

Na 11 października przypada Międzynarodowy Dzień Coming Outu. Został ustanowiony w 1988 roku i do tego czasu corocznie jest świętowany, dzięki różnego rodzaju pochodom czy manifestacjom.

Wychodzenie z szafy w statystykach

Dzień Wychodzenia z Szafy jest świętowany na całym świecie, a dla wielu osób jest dobrą okazją do tego, żeby wyznać bliskim prawdę o swojej orientacji seksualnej. Okazuje się, że wciąż jest grono osób, które się na to nie decyduje. Z badań stowarzyszenia „Miłość nie wyklucza” wynika, że większość osób mówi o swojej orientacji psychoseksualnej głównie w sytuacjach prywatnych. Tą wiadomością dzieli się z przyjaciółmi blisko 96% osób.

Ponad połowa osób nie dzieli się tą informacją w pracy, z kolei zaledwie co czwarta mówi o tym swojej rodzinie. Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej osób publicznych decyduje się na otwarte mówienie o swojej orientacji, co może okazać się inspiracją także dla tych, którzy jeszcze się na to nie odważyli.

A co ze ślubami osób nieheteroseksualnych?

W Polsce osoby nieheteroseksualne nie mogą stanąć na ślubnym kobiercu i sformalizować swojego związku. Można to jedynie zrobić w sposób symboliczny, na co ostatnio zdecydował się Robert Biedroń. Polityk jest w wieloletnim związku z Krzysztofem Śmiszkiem. We wrześniu para wzięła ślub podczas piątego Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Kieleckim Centrum Kultury.

Złożyli sobie przysięgę podczas spektaklu „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”. Biedroń opublikował zdjęcia ze ślubu na swoim instagramowym profilu, gdzie napisał: Udzieliłem setek ślubów jako prezydent Słupska, ale pierwszy raz stanąłem po drugiej stronie. Po 23 latach w związku. To piękne uczucie, którym trzeba się dzielić. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, żeby dwie dorosłe osoby mogły doświadczyć ślubu, gdy chcą. Bo miłość to miłość!

Para podeszła do ceremonii w odświętnych strojach, z kwiatami na głowach. A Wy? Co sądzicie o ślubach osób nieheteroseksualnych? Powinny być dozwolone w Polsce?NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u