Trudne pytania, spotkania międzypokoleniowe i oceniające spojrzenia… Święta nie dla każdego są kolorowe i magiczne

23 grudzień 2023
Autor: 
Trudne pytania, spotkania międzypokoleniowe i oceniające spojrzenia… Święta nie dla każdego są kolorowe i magiczne Adobe Stock

Dla jednych święta to piękny, magiczny czas w rodzinnym gronie. Dla innych prawdziwe piekło na ziemi. Zmuszają się do siadania przy wspólnym stole, a lęk i stres wprost ich paraliżują. Fobie społeczne mogą przybierać różne oblicza, a spotkania rodzinne często je potęgują.

Objawy fobii społecznej

Okazuje się, że fobia społeczna jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń. W całej Europie może się z nią mierzyć około 2% społeczeństwa. Niestety, niewiele osób decyduje się na terapię, która daje świetne rezultaty. Poniżej przedstawiamy objawy fobii społecznej:

- lęk przed społecznymi sytuacjami, w których czujesz, że jesteś oceniany,

- unikanie sytuacji społecznych, aby nie czuć lęku (sposoby są różne, np. kłótnie z bliskimi),

- strach przed odrzuceniem, zostaniem źle odebranym czy wyśmianiem, - lęk przed przebywaniem w dużym gronie, nawet bliskich osób, np. w święta.

Atak nerwicy lękowej

Osoba, która boryka się z fobią społeczną obawia się m.in., że zostanie źle odebrana, ktoś ją wyśmieje. Często nie może opanować fizycznych, wstydliwych objawów, takich jak nadmierna potliwość, drżenie rąk, czerwienienie się oraz jąkanie. To jeszcze bardziej potęguje strach przed złą oceną.

Grudzień to bardzo trudny czas dla osób z fobią społeczną. W święta zmuszają się do kontaktów z innymi, a najbardziej przytłaczająca jest dla nich myśl o spotkaniu się z dużą grupą ludzi. To nierzadko doprowadza do kuriozalnych sytuacji, w których robią wszystko, aby uniknąć rodzinnych spotkań, np. kłócąc się z bliskimi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Poseł Elżbieta Anna Polak: Janusz Kubicki nie dotrzymuje nawet umów spinanych

Trudne pytania

Jak poradzić sobie z trudnymi pytaniami przy rodzinnym stole?

Twoja rodzina się nie zmieni, a wiele osób ma tendencję do zadawania trudnych pytań w święta. Warto, żebyś wcześniej przygotował sobie odpowiedzi, co pomoże Ci się uspokoić i poczuć się pewniej. Poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych odpowiedzi, które możesz wykorzystać:

- Dziękuję za Twoją troską, ale to dla mnie trudny temat i nie chcę o tym teraz rozmawiać. Może powiedz, co u Ciebie?

- Czuję się skrępowany tym pytaniem.

- Chciałem tylko miło spędzić czas w rodzinnym gronie. Kiedy słyszę takie pytania, to czuję się niezręcznie.

Jeżeli czujesz, że ten artykuł jest o Tobie, zachęcamy do udania się do specjalisty. Dobrze dobrana terapia może zdziałać cuda, a Ty dzięki temu znacznie poprawisz swój komfort życia.

Czytaj także: Życzenia Bożonarodzeniowe 2023. Moc słów, które dają uśmiech


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u