Polskie ferie w pełni. Zaplanuj zimowe szaleństwo

27 styczeń 2024
Autor: 
Polskie ferie w pełni. Zaplanuj zimowe szaleństwo Redakcja

Polskie ferie w pełni. I choć największe mrozy i śnieżyce póki co za nami, warto ten czas spędzić głównie na świeżym powietrzu. Najbardziej popularne narty i deski snowboardowe czekają. Czekają również stoki. Który sport będzie przyjemniejszy, łatwiejszy do nauki, bezpieczniejszy, przeczytaj wybierz, spróbuj i przekonaj się.

Na nartach

Na śnieżnych stokach możemy sobie pozwolić na tak zwane białe szaleństwo. Warto kilka pierwszych godzin spędzić na nauce z instruktorem, który pomoże nam opanować podstawowe zasady narciarstwa. Odpowiedni ubiór, kask, rękawice, wyobraźnia, dobry humor i jazda. Niewielkie górki z wyciągiem orczykowym, a może alpejskie stoki z kolejką górską. Narciarstwo jest zimową dyscypliną, która polega na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji przy pomocy sprzętu narciarskiego.

Na stopy zakłada sie specjalne buty, do których za pomocą specjalnych wiązań mocowane są narty, a w ręce chwyta się kijki. Bardzo długo, bo do połowy XIX wieku, narty były wykorzystywane głównie do celów transportowych, później upowszechniło się wykorzystywanie ich do celów rekreacyjnych i sportowych. Jest to sport dla każdego. Gdy uprawiamy narciarstwo, pracuje całe nasze ciało, od rąk, przez brzuch, grzbiet, nogi. Najintensywniej pracują mięśnie ud i pośladków. Ten rodzaj wysiłku bardzo sprzyja zrzucaniu tkanki tłuszczowej. Wysiłek fizyczny przyśpiesza rytm serca, co usprawnia krążenie krwi. Zatem narty zapewniają większe dotlenienie i odżywienie całego organizmu.

Nie zapominajmy, że jest to niestety dyscyplina, która niesie duże ryzyko kontuzji. Jazda na nartach, wiąże się z ryzykiem złamań, zwichnięć, nadwyrężeń. Można temu przeciwdziałać, przede wszystkim pamiętając o solidnej rozgrzewce szczególnie mięśni nóg. Nie zapominajmy też o dokładnym rozciągnięciu mięśni po zakończonej jeździe. Ćwiczenia i rozciąganie powinny trwać przynajmniej dziesięć minut. Stretching po wysiłku fizycznym pomoże uniknąć nieprzyjemnych zakwasów w mięśniach. Dodatkowo pamiętajmy, aby przed wyjście na stok posmarować twarz kremem ochronnym, oraz by zjeżdżać zaraz po zjedzeniu posiłku, najlepiej odczekać minimum godzinę. Jazda na nartach dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy, jest wspaniałą przygodą i znakomicie wpływa na ogólną kondycję organizmu. To wysiłek który daje euforię, szczególnie gdy zjeżdżamy w pięknych okolicznościach przyrody. Biały śnieg, błękit nieba i górskie szczyty, nic tylko odetchnąć pełna piersią i cieszyć się zimą.

Snowbord

Konkurencją dla nart jest deska snowbordowa. Z roku na rok przybywa jej zwolenników i trwa spór, czy jest ona bardziej modna, czy wygodna? Snowbord jest sportem, w którym jeździ się na jednej desce przyczepionej do nóg jeżdżącego za pomocą pary specjalnych wiązań, połączonych z butami snowboardowymi. Szczególnie przypadnie do gusty miłośnikom jazdy na deskorolce lub pływania na desce surfingowej, gdyż styl poruszania się jest dość podobny we wszystkich dyscyplinach.

Jest to dyscyplina młoda, jej początki sięgają roku 1965. To sport nasycony swobodą, wolnością, oraz niezwykłą dynamiką. Najchętniej uprawiana dyscyplina przez ludzi młodych, lubiących ekstremalne przeżycia. Podobnie jak na nartach, pracuje całe ciało, ale niestety dla wielu dyscyplina ta jest wielką trudnością. Snowbord to nieustanne, staranne balansowanie, w związku z czym nie mamy poczucia stabilności i mocnego kontaktu z gruntem. Jest to często odbierane jako minus tejże dyscypliny. Należy jeszcze dodać, że snowboardzista z uwagi na specyficzną pozycję na desce, może mieć problemy z kręgosłupem. Jednostronne obciążenie może doprowadzić do krzywizny. Najbardziej narażonymi na kontuzje podczas jazdy na snowboardzie partiami ciała są przedramiona i nadgarstki, stanowiące podporę przy upadkach do przodu. Natomiast przy upadaniu do tyłu szczególnie należy chronić tył głowy. Jest to tak zwana jazda bez trzymanki, bo nie używamy tu do wsparcia kijków. To niewątpliwie sport dla ludzi żądnych wrażeń i emocji.

A może łyżwy?

Jest jeszcze jazda na łyżwach, która nie jest prosta, ale może okazać się dobrą zabawą bez względu na wiek. Jak utrzymać równowagę, a do tego jeszcze poruszać się, czy robić piruety w butach na stalowych płozach? Łyżwiarstwo to idealny pomysł na wspólne wyjścia rodziców z dziećmi, czy grupy przyjaciół. Warto dobrze dobrać łyżwy, bo gdy but uwiera, przeszkadza, czy jest w nieodpowiednim rozmiarze, jazda nie sprawi nam przyjemności.

Zanim rozpoczniemy jazdę na łyżwach, musimy koniecznie przeprowadzić krótką rozgrzewkę podobnie jak w dwoch wyżej opisanych dyscyplinach. Jazda na łyżwach powinna być poprzedzona kilkoma przysiadami, skłonami, wymachami rąk i nóg oraz rozciąganiem. Łyżwiarstwo to przede wszystkim spalanie kalorii. Godzinna jazda figurowa na łyżwach pozwala na spalanie kalorii w ilości od 300 do 800. Wszystko zależy od intensywności jazdy, wykonywanych ruchów, a nawet ubrania, jakie się ma na sobie. Zaletą tej aktywności jest również to, że w jej trakcie angażowane są do pracy niemal wszystkie mięśnie, a szczególnie mięśni nóg, brzucha, ramion, obręczy barkowej i pleców. Spalanie kalorii następuje w wyniku intensywnych ruchów ramion i górnej części ciała. Nauka jazdy na łyżwach wymaga sporej cierpliwości i samozaparcia. Osoba ucząca się raczej nie uniknie kilku upadków, potłuczeń i siniaków. Jednak nie warto się nimi zanadto przejmować, tylko jeździć dalej, nie zapominając o tym, że trening czyni mistrza.

Kiedy lubuskie ma ferie 2024

Ferie zimowe w województwie lubuskim trwają od 12 do 25 lutego 2024

Korzystajmy z uroków zimy, bo wiosna coraz bliżej... :)


NL LOGO Z LINIAChcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u