Kiedy jest dzień naleśnika
Dzień naleśnika to święto, które obchodzimy 2 lutego. To dzień, w którym możemy zajadać się pysznymi naleśnikami z różnymi nadzieniami i polewami. Niektórzy wolą słodkie naleśniki z dżemem, serem, czekoladą lub owocami, a inni wybierają wytrawne naleśniki z mięsem, serem, warzywami lub grzybami. Nie ma ograniczeń co do tego, co możesz włożyć do swojego naleśnika. Możesz nawet wymyślić własne połączenia smaków i podzielić się nimi z innymi. Dzień naleśnika to także okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Możesz zaprosić ich do swojego domu i przygotować wspólnie naleśniki lub wybrać się do jakiejś naleśnikarni i spróbować różnych rodzajów naleśników. Dzień naleśnika to dzień radości, smaku i zabawy. Nie zapomnij o nim i świętuj go w najlepszym stylu!
Przepis na najlepsze naleśniki
Wiele osób robi naleśniki „na oko”, a okazuje się, że to spory błąd, ponieważ źle dobrane proporcje mogą sprawić, że placki będą twarde i będą pękać. Poniżej przedstawiamy najbardziej klasyczny przepis.
Składniki na naleśniki:
- 1 szklanka mąki pszennej,
- 3 jajka,
- 1 szklanka mleka,
- 1 szklanka wody,
- 2 łyżki oleju,
- szczypta soli.
Wszystkie składniki należy dokładnie połączyć, a jeżeli nie chcesz dodawać oleju do ciasta, możesz go wykorzystać do smażenia. Magda Gessler ma swój patent na idealne naleśniki. Jej zdaniem przygotowywanie ciasta wymaga zachowania odpowiedniej kolejności dodawania składników. Przede wszystkim należy zacząć od wsypania do miski mąki, a później dolania mleka. Dopiero później trzeba dodać jajka, które warto wcześniej wyjąć z lodówki, aby miały temperaturę pokojową. Potem trzeba dodać wodę. Restauratorka poleca dodać do ciasta na naleśniki 50 gram rozpuszczonego, klarowanego masła, zamiast oleju.
Co zrobić, żeby naleśniki były puszyste?
Jeżeli zależy Ci na tym, aby naleśniki były puszyste, zamień zwykłą wodę na gazowaną. Ponadto mąkę warto też przesiać przez sitko. Wiele osób decyduje się tez na oddzielenie żółtek od białek i ubicie ich, a następnie połączenie piany z resztą składników.
Idealny farsz na naleśniki
Oczywiście naleśniki można jeść tradycyjnie z dżemem czy nawet cukrem pudrem albo miodem. Czasami warto trochę pokombinować i zmienić tradycyjne placki w wykwintne danie. Możesz w tym celu przygotować wytrawny farsz.
Szpinakowe nadzienie do naleśników zrobisz zaledwie w chwilę. Na patelni podsmaż na maśle czosnek, a następnie dodaj szpinak i dopraw całość solą i pieprzem. Na koniec dodaj pokruszony ser feta albo odrobinę śmietanki 30%. Połączone składniki umieszczaj na naleśnika i je zawijaj. Możesz je później dodatkowo zapiec w piekarniku.
Dziurawe naleśniki - przepis naszego czytelnika
Dziurawe naleśniki przesłała nam Magdalena z Zielonej Góry. Przepis bardzo prosty, ale efekt zaskakujący. Idealne na lekką kolację, przekąskę albo dodatek do grillowanego mięsa.
Składniki na ciasto:
- 1 szklanka mleka
- 1/2 szklanki wody (gazowana mile widziana)
- 1 szklanka mąki
- 2 jajka zioła (świeże lub suszone)
- sól
Nadzienie:
mieszanka sałat, pomidor, oliwki, ogórek, czerwona cebula
Dresing do sałaty: sos sojowy, miód, chilli, sos słodko-kwaśny, oliwa
Przygotowujemy ciasto naleśnikowe, z którego smażymy bardzo cieniutkie placki, najlepiej na złoty kolor. Następnie za pomocą naparstka albo (tak jak było w moim przypadku) nakrętki od sosu sojowego wykrawamy otwory. Na każdym naleśniku układamy sałatę wymieszaną wcześniej z dressingiem i zwijamy w rulony. Bardzo efektownie wyglądają i naprawdę są smaczne.
Czytaj także: Kiedy jest tłusty czwartek 2024? Poznaj przepis na najlepsze pączki