Jakie są korzyści zdrowotne z posiadania kota? Przekonaj się, dlaczego warto przygarnąć mruczka

15 luty 2024
Autor: 
Jakie są korzyści zdrowotne z posiadania kota? Przekonaj się, dlaczego warto przygarnąć mruczka Redakcja

17-go lutego obchodzimy Dzień Kota. Z tej okazji warto przypomnieć, że w Zielonogórskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt wciąż na swój dom czeka wiele mruczków, zarówno mniejszych, jak i większych. A dlaczego warto adoptować kociaka? Niesie to ze sobą wiele korzyści, w tym również tych zdrowotnych.

Jakie korzyści zdrowotne płyną z posiadania kota?

Naukowcy z Instytutu Komunikacji Zwierząt w Północnej Karolinie udowodnili, że posiadanie kota ma pozytywny wpływ na pracę układu immunologicznego. U dzieci wspiera wytwarzania przeciwciał, które zapobiegają infekcjom układu oddechowego, a także zapobiegają astmie.

Dorośli również mogą czerpać korzyści z posiadania mruczka w domu. Tym razem przyglądamy się pracy badaczy z Edynburga, którzy twierdzą, że kot w mieszkaniu równa się większej ochronie przed chorobami układu krążenia.

Co ciekawe, osoby, które posiadają koty, cieszą się dłuższym życiem średnio o cztery – pięć lat. Co ma na to wpływ? Oczywiście kocie mruczenie! To właśnie jego odpowiednia częstotliwość na wpływ na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, stabilizuje rytm serca, a nawet usprawnia krążenie krwi w mózgu.

Felinoterapia to terapia z udziałem kotów. Na czym polega? Kładzie się zwierzę w bolącym miejscu, a ten uśmierza ból. Ma na to wpływ ujemne jonizowanie jego sierści. Oczywiście posiadanie tak wspaniałego zwierzęcia niesie ze sobą także korzyści zdrowotne dla naszego zdrowia psychicznego. Koty pomagają się nam zrelaksować, a przebywanie w ich towarzystwie zwiększa produkcję serotoniny, która nie bez powodu jest nazywana hormonem szczęścia. To istotnie zmniejsza poziom hormonu stresu. Po trudnym dniu w pracy, warto zatem położyć się na kanapie ze swoim futrzanym przyjacielem i przytulić się do niego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Poseł Elżbieta Anna Polak: Janusz Kubicki nie dotrzymuje nawet umów spinanych


Praca nad rozwojem emocjonalnym i empatią

Szczególnie w przypadku dzieci bardzo istotny jest stosowny rozwój emocjonalny i empatii. To właśnie maluchy, które przebywają na co dzień w towarzystwie zwierząt, a w szczególności kotów, w przyszłości rzadziej wykazują zaburzenia emocjonalne, takie jak problemy z mówieniem czy duża nieśmiałość. Badania wykazały też, że dzieci, które wyróżniają się nadaktywnością, często wyciszają się w towarzystwie kotów. Te czworonogi uczą rozpoznawania granic i szanowania ich, a dorośli powinni to wspierać. Dzieci już od najmłodszych lat powinny wiedzieć, w jaki sposób obchodzić się ze zwierzętami i co robić, żeby zaspokajać ich potrzeby.


NL LOGO Z LINIAChcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u