W poszukiwaniu lata. Najcieplejsze miejsce w Polsce znajduje się tuż za rogiem!

24 kwiecień 2024
Autor:  Artykuł partnera
W poszukiwaniu lata. Najcieplejsze miejsce w Polsce znajduje się tuż za rogiem!

Po długiej zimie większość ludzi z utęsknieniem wypatruje lata, a wraz z nim nadejścia wysokich temperatur i pełnych słońca dni. Mieszkańcy województwa lubuskiego są pod tym względem o tyle uprzywilejowani, że w ich regionie lato może nadejść szybciej niż w pozostałych częściach Polski. W końcu to właśnie w województwie lubuskim znajduje się najcieplejsze miasto w całej Polsce! Mowa o leżących tuż przy niemieckiej granicy Słubicach, na terenie których w 1994 r. padł rekord temperatury - słupek rtęci pokazał aż 39,5 stopnia Celsjusza. Sprawdźmy, dlaczego w Słubicach jest tak ciepło i czym, oprócz wysokich temperatur, miasteczko to raczy odwiedzających je turystów!

Polski biegun ciepła. Jakie rekordy temperatur padły w Słubicach?

Województwo lubuskie jest uznawane za jeden z najcieplejszych regionów w naszym kraju. Temperatury na tych terenach, szczególnie w sezonie letnim, są wysokie. Jest jednak jedno miejsce, w którym termometry odnotowują wyjątkowo wysokie wskazania. To Słubice, które wraz z niemieckim Frankfurtem nad Odrą tworzą Dwumiasto. Miasteczko leży tuż przy zachodniej granicy naszego kraju, w obrębie Lubuskiego Przełomu Odry. To niewielka miejscowość, która liczy sobie obecnie ok. 17 tys. stałych mieszkańców.

Pomimo swoich skromnych rozmiarów, Słubice są częstym celem wycieczek turystów, którzy mogą skorzystać z dostępnych zarówno w mieście, jak i w okolicznych miejscowościach opcji zakwaterowania. Nocleg można wygodnie zarezerwować za pośrednictwem strony https://www.nocowanie.pl/, na której funkcjonuje największy polski portal turystyczny z rezerwacjami online. Następnie pozostaje liczyć na piękną pogodę, a być może także stać się świadkiem kolejnego rekordu temperatur, które w Słubicach padały już kilkukrotnie!

Najwyższą temperaturę w mieście odnotowano 30 lipca 1994 r. - wyniosła ona rekordowe 39,5 stopnia Celsjusza. Co ciekawe, wysokie temperatury w tym miejscu występują jednak nie tylko w lecie. W zimie rekord temperatury padł pewnej lutowej nocy, kiedy słupek rtęci zatrzymał się na 17,8 stopnia Celsjusza. Nic więc dziwnego, że Słubice są uznawane za polski biegun ciepła. Występowanie wysokich temperatur w tym miejscu jest uzależnione od wielu czynników, które w przypadku Słubic są szczególnie sprzyjające.

Atrakcje turystyczne dla miłośników ciepłych klimatów

Wizyta w Słubicach z pewnością przypadnie do gustu osobom, które kochają wysokie temperatury, ale nie tylko. Miasteczko, pomimo swoich niepozornych rozmiarów, ma bowiem całkiem sporo do zaoferowania dla turystów, którzy planują wkrótce je odwiedzić. Jedną z nich jest z pewnością most łączący Słubice z Frankfurtem nad Odrą. Wystarczy przejść nim kilka metrów, aby znaleźć się już na terenie Niemiec, a także odwiedzić położone na drugim brzegu Odry miasto. Ponadto, z mostu roztacza się piękny widok na płynącą w dole rzekę.

Innym ciekawym miejscem w Słubicach są wały przeciwpowodziowe. Pełnią one funkcję nie tylko chroniącą te okolice przed powodzią, ale są także częstym celem wycieczek zarówno miejscowych, jak i turystów. W słoneczne dni na wałach nie brakuje ludzi wypoczywających na ławeczkach, spacerujących i jeżdżących na rowerach. Na koronie wału znajduje się popularna ścieżka rowerowa, którą można dojechać aż w okolice Górzycy.

Coś dla siebie w Słubicach znajdą także najmłodsi turyści. Z myślą o nich i ich bliskich powstał bowiem park rozrywki i rekreacji „Odra”. Na jego terenie znajdują się liczne alejki spacerowe, tarasy widokowe, place zabaw, a także pole biwakowe i miejsce na ognisko. Ciekawą propozycją na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny może być także rejs po Odrze. Na wycieczkę po rzece można wybrać się statkiem Zefir, który ze Słubic płynie do Kostrzyna nad Odrą lub do Krosna Odrzańskiego. Rejs urozmaicają imprezy muzyczne, które regularnie odbywają się na pokładzie statku.

Aktywni turyści, którzy nie wyobrażają sobie spędzania wolnego czasu bez uprawiania sportu i ruchu na świeżym powietrzu, coś dla siebie znajdą na miejscowym polu golfowym Dębowa Polana. To miejsce, w którym można doskonalić swoje umiejętności w grze golfa lub postawić swoje pierwsze kroki w tym coraz popularniejszym sporcie. W ramach ciekawostki warto także dodać, że na terenie Słubic znajduje się pierwszy na świecie pomnik poświęcony osobom współtworzącym Wikipedię.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u