To perełka Ziemi Lubuskiej. Jest tutaj najczystsze jezioro w regionie

06 lipiec 2024
To perełka Ziemi Lubuskiej. Jest tutaj najczystsze jezioro w regionie Redakcja

Łagów, często określany mianem Perły Ziemi Lubuskiej, to malownicza miejscowość położona w województwie lubuskim, która zachwyca swoim urokiem i bogatą historią.

Krystalicznie czyste jeziora i bogate lasy

Miasteczko otoczone jest przez dwa krystalicznie czyste jeziora - Trześniowskie i Łagowskie. Jezioro Trześniowskie, znane również jako Ciecz, jest najgłębszym akwenem na Środkowym Nadodrzu i dziesiątym pod względem głębokości w Polsce, co czyni je idealnym miejscem dla nurków i miłośników głębin. Jezioro Łagowskie, z kolei, zachęca do aktywnego wypoczynku, oferując możliwość uprawiania sportów wodnych i relaksu na pięknych plażach. Oba jeziora łączy krótki kanał.

Lagow galeria

Na uwagę zasługuje tu także rezerwat przyrody obejmujący fragment zbocza rynny jeziornej, porośniętej lasem bukowym pochodzenia naturalnego. Rezerwat został utworzony w 1965 roku. Na powierzchni prawie 48 hektarów można podziwiać nie tylko buczyny, ale również lasy mieszane z domieszką sosny, świerka, dębu i wielu innych gatunków drzew. Na jego terenie znajduje się cmentarz ewangelicki z XIX wieku. Do dziś zachowane zostały betonowe nagrobki z epoki i resztki alej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Akcja KAS koło Zielonej Góry. Nalot na handlarza nielegalnym tytoniem

Lubuskie zabytki

Zamek Joannitów, wznoszący się dumnie nad miasteczkiem, jest świadectwem bogatej przeszłości regionu, a jego wieża oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Zamek został wzniesiony w XIV stuleciu w stylu gotyckim przez joannitów. Obecnie służy jako hotel i restauracja. W 2019 roku ślubował tu polski piłkarz, Krzysztof Piątek. Ponoć ślub był bajeczny.

Spacerując malowniczymi uliczkami, można podziwiać zabytkowe kamieniczki i poczuć ducha historii, który unosi się w powietrzu. Do starej części miasteczka z jednej strony dostępu strzeże XV-wieczna Brama Polska z drugiej zaś Brama Marchijska z XVI wieku, znana również jako Brama Niemiecka lub Berlińska. Dziś pełni funkcję Centrum Turystyki Wędkarskiej, łącząc swoją bogatą historię z nowoczesnymi funkcjami społecznymi.

Wiadukt kolejowy w Łagowie to imponująca konstrukcja, która od ponad wieku stanowi ważny element krajobrazu tego regionu. Zbudowany w 1906 roku, most jest wspaniałym przykładem inżynierii z tamtego okresu, wykonany głównie z cegły i wykończony granitem ze stalowymi wzmocnieniami. Dzięki swojej wysokości, około 25 metrów, i długości około 40 metrów, wiadukt oferuje niezwykłe widoki na Łagów i okolicę, co czyni go popularnym punktem widokowym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Miejsce pełne atrakcji

Na uwagę zasługuje również Góra Bukowiec, najwyższe wzgórze Pojezierza Łagowskiego, które konkuruje o miano najwyższego w województwie lubuskim. Łagów to także miejsce pełne kulturalnych atrakcji - od festiwali filmowych po koncerty i wystawy, przyciągając turystów z całego kraju. Dla miłośników przyrody okoliczne lasy i rezerwaty przyrody oferują niezliczone szlaki turystyczne, które prowadzą przez najpiękniejsze zakątki regionu. Niezależnie od pory roku, Łagów kusi swoją różnorodnością i pięknem, sprawiając, że każda wizyta staje się niezapomnianym doświadczeniem. To idealne miejsce na wypoczynek i relaks.

Lagow galeria


NL LOGO Z LINIAChcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u