Rosną jak grzyby po deszczu. W lasach jest ich mnóstwo

01 wrzesień 2024
Autor: 
Rosną jak grzyby po deszczu. W lasach jest ich mnóstwo Redakcja

Lubuskie to najbardziej zalesione województwo w Polsce. Zajmują około 49% jego powierzchni. Lasy mają duże znaczenie gospodarcze, dostarczając drewna oraz będąc miejscem zbioru owoców leśnych i grzybów.

Lubuskie lasy są znane z bogatej oferty aktywności na świeżym powietrzu, które przyciągają miłośników natury i przygody. Spacery po leśnych ścieżkach pozwalają na bliski kontakt z naturą i są doskonałym sposobem na relaks i odstresowanie. Wycieczki rowerowe to popularna forma aktywności, która umożliwia eksplorację większych obszarów lasów lubuskich i odkrywanie ich ukrytych skarbów. Liczne jeziora, często otoczone gęstymi lasami, oferują idealne warunki do kąpieli, wędkowania, a także pikników na łonie natury. 

Rezerwaty przyrody domem dla wielu rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt, co czyni je cennymi miejscami do badań i edukacji ekologicznej. Dzięki różnorodności krajobrazów, lubuskie lasy oferują atrakcje przez cały rok, od letnich wypraw po zimowe wędrówki na nartach biegowych. 

Inicjatywy lokalnych społeczności, takie jak budowa ścieżek dydaktycznych i organizacja wydarzeń kulturalnych, dodatkowo wzbogacają ofertę turystyczną regionu. Lasy lubuskie, z ich bogactwem naturalnym i możliwościami rekreacyjnymi, stanowią ważny element turystyczny i ekologiczny Polski, przyciągając zarówno miłośników przyrody, jak i tych poszukujących aktywnego wypoczynku. 

Niestety, nie potrafimy korzystać z darów jakie daje nam natura. Istnieje bowiem ogromny problem zanieczyszczenia lasów śmieciami.

Zdjęcie WhatsApp 2024 09 01 o 21.49.49 9fd48cf8

Zdjęcie WhatsApp 2024 09 01 o 21.49.49 0e1d4048

Tak wygląda las przy osiedlu Łężyca w Zielonej Górze. Puszki, butelki, kubki po kawie, czy opakowania z popularnych sieci restauracji – ludzie często wyrzucają do lasu całe przyczepy śmieci, w tym meble, opony i inne przedmioty. Koszty związane z uprzątnięciem lasów są ogromne. Jest to również problem społeczny, ponieważ śmieci w lesie przyciągają gryzonie i insekty, które mogą być nosicielami chorób przenoszonych na człowieka.

- Według ostatnich danych, w obszarze Miasta Zielona Góra – na terenach Nadleśnictwa Zielona Góra i Nadleśnictwa Przytok, zebrano i utylizowano prawie 900 m3 odpadów. Kwota, jaką Lasy Państwowe musiały przeznaczyć na ich utylizację, wynosi niemal 277 tysięcy złotych netto. To niestety nie jest drobnostka ani przypadkowy incydent. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że las to nie miejsce na składowisko śmieci - informuje Ewelina Fabiańczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Wypadek na drodze Miłów - Rybaki. Nie żyje motocyklista

Zdjęcie WhatsApp 2024 09 01 o 21.49.48 50a97321

Zdjęcie WhatsApp 2024 09 01 o 21.49.48 3ce46ea3

Ministerstwo Środowiska podjęło szereg działań mających na celu walkę z tym zjawiskiem. Wprowadzenie mobilnych fotopułapek, dronów i kamer noktowizyjnych ma na celu zwiększenie wykrywalności wykroczeń i skuteczniejsze ściganie sprawców. Obecnie najwyższa przewidziana kara pieniężna za zanieczyszczanie przestrzeni publicznych, włączając w to lasy, to 5000 złotych oraz dodatkowa opłata na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

- Gdy wybieramy się na spacery lub pikniki do lasu, pamiętajmy o odpowiedzialności za nasze śmieci. Lasy Państwowe to zasoby narodowe, o które dbamy z myślą o przyszłych pokoleniach! – podkreśla Jerzy Łokietko, p.o. dyrektora RDLP w Zielonej Górze.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Na portalu NewsLubuski.pl każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje. Bądź na bieżąco! Obserwuj NewsLubuski w Wiadomościach Google. Odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.

NL LOGO Z LINIAChcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u