Spór o Halloween. Kościół mówi zdecydowane „nie”

26 październik 2024
Autor:  Katarzyna Mayer Bzowa
Spór o Halloween. Kościół mówi zdecydowane „nie” Adobe Stock

Halloween, znane również jako święto duchów, cieszy się największą popularnością w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie jest to drugie, po Bożym Narodzeniu, najbardziej uroczyście obchodzone święto w roku.

Halloween 2024

Halloween, święto znane z charakterystycznych gadżetów, kostiumów, dekoracji i specjalnych przysmaków, zyskuje na popularności w Polsce. Chociaż jest to tradycja stosunkowo nowa w naszym kraju, szybko zdobywa serca Polaków, a jego obchody stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Obecnie Halloween to nie tylko chodzenie po domach i proszenie o "cukierek albo psikus", ale również organizowanie imprez i zabaw, które coraz częściej mają miejsce w przedszkolach i szkołach.

W powszechnej opinii, Halloween jest okresem przebieranek i dobrej zabawy. Jednakże Kościół stoi na stanowisku dalekim od akceptacji tego święta. Zamiast straszyć zachęca do włączenia się w akcję Holy Wins, czyli „Święty zwycięża”. Rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik, podkreślił: „Chrześcijanie nie świętują Halloween. Świętujemy uroczystość Wszystkich Świętych, oraz pamiętamy o tych, którzy odeszli, szczególnie w Dzień Zaduszny”.

Samhain ‒ noc wyjęta spod prawa

W epoce celtyckiej, przejście z 31 października na 1 listopada symbolizowało zmianę sezonów z letniego na zimowy. Uważano to za czas, kiedy granice między światami żywych i umarłych były najbardziej zatarte, co pozwalało na ich wzajemne przenikanie się. W tę jedną noc, zanikały wszelkie ograniczenia, a chaos zacierał linie czasu, przestrzeni i granice między różnymi sferami istnienia. Noc Samhain, pełna nadnaturalnych mocy i duchów, była okresem ważnych zgromadzeń plemiennych, decyzji, uczt, jarmarków i zabaw, a także różnorodnych kultów i praktyk liturgicznych. Gaszenie ognisk symbolizowało koniec starego roku, a nowe ognie, zapalane przez druidów, rozświetlały domostwa. Składanie ofiar, w tym ludzkich, miało zapewnić pomyślność i chronić przed destrukcyjnymi siłami*

*Janka, F.T. 2022. Spór o Halloween. Geneza, rozwój i cel. Studia Franciszkańskie. 32, (paź. 2022), 13–38.

Czytaj także: Ks. Śliwiński: czy zabawa w śmierć to prawdziwa odpowiedź na pytanie co dalej? Wydaje mi się, że nie


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Na portalu NewsLubuski.pl każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje. Bądź na bieżąco! Obserwuj NewsLubuski w Wiadomościach Google. Odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.

NL LOGO Z LINIAChcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top