Smaczne Lubuskie nad Odrą

08 lipiec 2021
Smaczne Lubuskie nad Odrą Redakcja

W piątek, 9 lipca w Cigacicach odbędzie się czwarte już spotkanie w ramach cyklu Rarytas Lubuski w kuchni. Tym razem pod nazwą Rarytas nad Odrą. Na wydarzenie zaprasza Urząd Maszałkowski Województwa Lubuskiego.

Miejscem najbliższej imprezy kulinarnej, której organizatorem jest Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego, będzie „Przystań TU” w Cigacicach. Spotkanie będzie połączone z Bazarem Rzeka i Flisem Odrzańskim. Motywem przewodnim będą tym razem: warzywa, zioła i wołowina. Gościem imprezy będzie Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Stanisław Tomczyszyn.

Podczas imprezy będzie można poznać tajniki zastosowania ziół oraz wołowiny w przygotowaniu regionalnych produktów. Będzie można skosztować m. in. naparu z tataraku, wołowiny szarpanej w bułce maślanej i bakłażana z kozim serem. Zainteresowani będą mogli degustować przygotowane dania, a otrzymane przepisy pomogą im odwzorować potrawę we własnej kuchni.

Ponadto w trakcie spotkania będzie zorganizowana Strefa Produktu Regionalnego pn. Bazar Rzeka, gdzie będzie można zaopatrzyć się w produkty od lubuskich producentów.

Dodatkową atrakcją podczas wydarzenia będzie wpłynięcie Flisu Odrzańskiego do Przystani w Cigacicach. Flis Odrzański skupia miłośników żeglugi po Odrze i w tym roku obchodzi 25-lecie.

Rarytas Lubuski w kuchni

Rarytas Lubuski w kuchni to cykl ośmiu spotkań, podczas których odbywają się pokazy gotowania na bazie produktów regionalnych od lubuskich producentów. Spotkania odbywają się w różnych powiatach, na terenie województwa lubuskiego. „Rarytas lubuski w kuchni” gości w gospodarstwach producentów, w tym agroturystycznych i wydarzeniach plenerowych. Temat przewodni każdego spotkania jest inny i promuje różnorodną paletę produktową. Na spotkaniach prowadzona jest degustacja, a uczestnikom rozdawane są przepisy na wykonanie poszczególnych dań, co ułatwi im możliwość powtórzenia potrawy w domu.

Celem projektu jest zachęcanie do kupowania lokalnie, po sąsiedzku i tym samym wsparcie lubuskich producentów jak również propagowanie zdrowego jedzenia, uczulenie na zwracanie uwagi na to, co jeść i jak przygotowywać potrawy.

Na każdym spotkaniu obecnych jest kilku producentów lokalnych, którzy opowiadają o walorach produktów, które zostały użyte w trakcie pokazu. W zależności od pokazu gotować będą znani kucharze z lubuskiego, producenci produktów regionalnych lub Koła Gospodyń Wiejskich.

Z każdego pokazu gotowania powstanie krótki filmik, który również będzie propagował gotowanie na bazie produktów regionalnych, co umożliwi powtórzenie potrawy we własnej kuchni w dowolnej chwili.

Trzy spotkania już za nami

Przypomnijmy, że za nami już trzy spotkania z cyklu Rarytas Lubuski w kuchni. Pierwsze odbyło się 13 czerwca podczas Folwarku Zamkowego – Targu Śniadaniowego w Żarach, gdzie prezentowano m.in. danie kuchni Łużyckiej – bigos tradycyjny.

Drugie spotkanie - z dziczyzną i rybą - odbyło się 16 czerwca w Agroturystyce MAYA, w Gorzycy. Tam królowały dania z dziczyzny i ryb z lubuskich lasów i jezior. Przygotowywane były m in. gulasz z dzika, tatar z koziołka i karp po gorzycku.

Ostatnie spotkanie pn. „Chwasty w kuchni” odbyło się 23 czerwca w gospodarstwie Malinówka w Drągowinie. Poświęcone było kuchni wegetariańskiej, na bazie ekologicznych produktów. Gospodyni, Pani Magdalena Świderska zaprezentowała jak można użyć chwasty w kuchni i przygotowała lemoniadę pokrzywową oraz pesto z chwastów. Dodatkowo przeprowadziła warsztaty kiszonkarskie.

Więcej informacji na stronie Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego - www.lcpr.pl

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u