Głos kobiet - kobiety o prawach człowieka

19 sierpień 2021
Głos kobiet - kobiety o prawach człowieka Redakcja

28 sierpnia 2021 r. o godz. 16:00 w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbędzie się debata "Głos kobiet - kobiety o prawach człowieka". Organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Gościnią specjalną będzie Maria Seweryn - znakomita aktorka, reżyserka i ambasadorka kampanii przeciwko homofobii. Podczas debaty usłyszymy także Katarzynę Osos - posłanke województwa lubuskiego, Zosię Szozdę - członkinię zarządu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kobiet; Magdalenę Balak-Hryńkiewicz - pełnomocniczkę Marszałkini Województwa Lubuskiego ds. równości; Agnieszkę Chyrc - koordynatorkę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w lubuskiem, aktywistkę Instytutu Równości oraz Natalię Gorzkiewicz - doktorka historii.

Debata jest uzupełnieniem organizowanegogo dzień później, czyli 29 sierpnia Marszu Równości w Zielonej Górze.

- Prawa osób LGBT, prawa kobiet w Polsce są często łamane - przekazuje Zosia Szozda. -  Tworzone są strefy wolne od LGBT, kobiety są zmuszane do rodzenia płodów z nieodwracalnymi wadami, minister edukacji chce indoktrynować młodzież i dzieci, władza kładzie ręce na niezależne media. Trzeba o tym rozmawiać, szczególnie przy okazji tak ważnych wydarzeń jak Marsz Równości. Dlatego jako członkini zarządu Strajku Kobiet zaprosiłam do rozmowy o obecnej sytuacji, o tym co możemy zrobić, jak chronić prawa obywateli gościnie reprezentujące różne środowiska. Chciałabym, aby to spotkanie było także dialogiem z mieszkańcami i oprócz pytań osoby prowadzącej, aby było otwartą dyskusją z uczestniczkami i uczestnikami.

Dlaczego takie spotkania są ważne?

- Przez okres prawie dwóch lat nie spotykaliśmy się na takich spotkaniach przez pandemię. Śledzimy to, co się dzieje w telewizji, często się nam bardzo nie podoba to co wyczynia władza, nie wiemy co z tym zrobić. Najlepiej przyjść, spotkać się, porozmawiać, posłuchać innych, zabrać ze sobą rodzinę, znajomych - dodaje aktywistka. - Kobiety maja swój głos, silny głos i z pewnością wybrzmi na debacie. 

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Stadion w Gorzowie zmienia oblicze!

  Stadion w Gorzowie zmienia oblicze!

  Dobre wiadomości do Gorzowa Wlkp. Samorząd województwa przekazał 1 mln zł na modernizację stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego.

 • Ponad 200 tys. zł dla uniwersyteckich kół naukowych

  Ponad 200 tys. zł dla uniwersyteckich kół naukowych

  Samorząd województwa wspiera koła naukowe na lubuskich uczelniach. Marszałek Elżbieta Anna Polak podpisała umowę na przekazanie dotacji w wysokości 211 tys. zł Uniwersytetowi Zielonogórskiemu.

 • 120 nowych lekarzy w lubuskich szpitalach

  120 nowych lekarzy w lubuskich szpitalach

  Lubuskie ma już pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego, którzy teraz zgodnie z procedurą rozpoczną staże w szpitalach. W lubuskich lecznicach przygotowano ok. 120 miejsc stażowych.

 • W trosce o seniora

  W trosce o seniora

  Zajęcia ruchowe, rękodzielnicze, komputerowe, a także opieka pielęgniarki, psychologa, prawnika, kardiologa, diabetologa, psychiatry oraz geriatry – z tego wszystkiego będą mogli korzystać seniorzy z terenu gminy Strzelce Kraj. Otwarto tu właśnie Centrum Aktywności Społecznej.

 • PRAWA KOBIET W POLSCE I NA ŚWIECIE cykl filmowy w ARTE po polsku

  PRAWA KOBIET W POLSCE I NA ŚWIECIE cykl filmowy w ARTE po polsku

  Nieludzkie restrykcje aborcyjne, brak rzetelnej edukacji seksualnej, utrudniony dostęp do antykoncepcji, ograniczone prawa kobiet, rząd, który otwarcie potępia mniejszości seksualne, a popiera strefy wolne od LGBT. Czy tak wygląda rzeczywistość tylko w Polsce? Niestety nie… Podobna sytuacja ma miejsce w wielu cywilizowanych krajach na całym świecie. Kwestię praw kobiet i seksualności podejmują reżyserzy filmów dokumentalnych pokazywanych w cyklu „Prawa kobiet w Polsce i na świecie”. Filmy są dostępne bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku www.arte.tv/pl/.

 • Zarząd Województwa Lubuskiego bez wotum zaufania

  Zarząd Województwa Lubuskiego bez wotum zaufania

  Jednego głosu zabrakło Zarządowi Województwa Lubuskiego do uzyskania wotum zaufania od radnych sejmiku. Według przepisów jest to równoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u