Czy będzie likwidacja 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim?

07 kwiecień 2022
Autor: 
Czy będzie likwidacja 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim? Fot. Google Street View

Radni Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim wraz z Burmistrzem Markiem Cebulą wyrazili zaniepokojenie w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami o zamiarze likwidacji 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim.

Decyzja miała zostać podjęta już kilka miesięcy temu. Nie podano jednak jej przyczyny. Dziś włodarze miasta zaapelowali do Ministra Obrony Narodowej o zaniechanie zamiaru likwidacji.

Tego typu próby są dla nas tym bardziej niezrozumiałe, że ustawa o obronie Ojczyzny wyznacza nowe cele związane z obronnością kraju, gdzie szczególny nacisk kładzie się na modernizację wyposażenia Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności.

44 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Krośnie Odrzańskim jest filarem zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności (garnizony Krosno Odrzańskie, Sulechów, Zielona Góra). Jego likwidacja doprowadziłaby do obniżenia standardów i jakości działań, do których 44 WOG został powołany.

Radni zaznaczyli także, że krośnieński WOG pełni także ważną rolę w funkcjonowaniu samorządu.

Gmina Krosno Odrzańskie ściśle współpracuje z 44 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym w zakresie m.in. społecznym. Tworzenie społeczeństwa obywatelskiego odbywa się poprzez zwiększanie świadomości historycznej, czy też budowanie poczucia patriotyzmu. Jest to możliwe, gdy wspólnota lokalna odczuwa więź z mundurem, będącym symbolem tych wartości. Likwidacja jednostki wojskowej (44 WOG) jest zamachem na tę korelację.

Najważniejszym aspektem jest jednak człowiek.

Krosno Odrzańskie, jako siedziba garnizonu, doświadczyło na przestrzeni ostatnich lat skutków decyzji związanych z modernizacją Polskiej Armii. Z wojskowej struktury zniknęły: 11 Pułk Zmechanizowany, 4. Batalion Medyczny, 4. Batalion Zaopatrzenia, 4. Batalion Remontowy oraz 4. Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego. W efekcie tych zmian wzrosło bezrobocie, a część kadry zawodowej służbowo opuściła garnizon, co nie pozostało bez wpływu na demografię oraz prestiż liczącego obecnie około 12 tys. mieszkańców powiatowego miasta. Trzeba zatem wziąć pod uwagę aspekt ludzki - dziesiątek rodzin, które poniosą konsekwencje takich decyzji. 

Cały tekst apelu znajdziesz na stronie Urzędu Miasta Krosno Odrzańskie

Czytaj także: Szykuje się przebudowa kolejnego mostu w Krośnie Odrzańskim. Będą utrudnienia


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u