Lubuskie ma 2 cuda!

02 wrzesień 2016
Autor: 
Gmina Łęknica

Wczoraj o północy zakończyło się głosowanie w plebiscycie na 7 cudów Polski zorganizowanym przez magazyn "National Geographic Traveler".

Lubuskie, jako jedyne w Polsce ma aż dwóch zwycięzców: Szlak kościołów drewnianych na trzecim miejscu oraz Geopark Łuk Mużakowa na miejscu siódmym!

- To, że mieszkamy w fantastycznym regionie, najbardziej otwartym i tolerancyjnym wie już cala Polska. A teraz świat się dowiedział, że aż dwa Cuda Lubuskie zwyciężyły z wielką konkurencją! Jak Cuda, to tylko u nas, zapraszamy! - komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marszałek podkreśla, że wyniki plebiscytu, to efekt skutecznej promocji regionu.

- Wynik plebiscytu to efekt naszej konsekwentnej promocji, Geopark jeszcze nie tak dawno podczas święta województwa pokazywaliśmy w TVN, tu odbył się też konwent marszałków, spotkania z premierami Brandenburgii i Saksonii. Geopark jest od dawna tłem mojego facebooka. Szlak kościołów drewnianych zyskał nowa publikacje odrestaurowanych w ramach naszych programów unijnych, kilkudziesięciu zabytkowych kościołów - wyjaśnia.

Jednak, jak dodaje wynik, to też zasługa mieszkańców regionu.

- Z pewnością najwięcej głosów oddali na swoje cuda mieszkańcy Lubuskiego. To pokazuje nasza integracje i tożsamość. Lubuszanie - moc jest z nami! - mówi E. Polak.

Dawne wyrobiska kopalni m.in. węgla brunatnego wypełniła woda, dzięki czemu zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Idąc lub jadąc rowerem pięciokilometrowym szlakiem Dawna Kopalnia Babina, bez trudu zauważymy, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko.

Geopark Łuk Mużakowa

Geopark Łuk Mużakowa obejmuje unikatową w skali europejskiej, u-kształtną, morenową strukturę geologiczną, powstałą w efekcie działalności lodowców skandynawskich. Struktura geologiczna, która znajduje się w granicach geoparku, rozciąga się na terenie Polski, w powicie żarskim, gminach Łęknica, Trzebiel, Tuplice i Brody, oraz na ternie Niemiec, w Brandenburgii i Saksonii.

Posiada ona charakterystyczne, dla obszarów zaburzeń lodowcowych, ułożenie warstw. Znajdujące się w głębi Łuku Mużakowa pokłady węgli brunatnych i innych skał, ułożone są niemal pionowo, budując zróżnicowane formy geologiczne. Płytkie zaleganie wyciśniętych pokładów umożliwiało rozwój podziemnego i odkrywkowego górnictwa węgli brunatnych i kopalin towarzyszących, które trwało tutaj ponad 110 lat. Pozostałością dawnej działalności górniczej i przetwórstwa kopalin są zbiorniki pokopalniane wypełnione kwaśnymi wodami. Tworzą one pojezierze antropogeniczne, składające się na wyjątkowy w skali kraju krajobraz pogórniczy, z którym związane jest specyficzne środowisko przyrodnicze.

Unikatowe fenomeny geologiczne prezentowane są w geoparku, po polskiej i niemieckiej stronie dzięki licznym ścieżkom geoturystycznym, z których najbardziej atrakcyjna jest ścieżka „Dawna kopalnia Babina”, znajdująca się pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami. Walory geologiczne obszaru są przybliżane turystom także za pomocą przewodników geologicznych i innych materiałów informacyjnych, wydawanych przez opiekujące się geoparkiem Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa.

Geopark od tego roku posiada certyfikat UNESCO.

Szlak Kościołów drewnianych

Gotycko-renesansowe kościółki urzekają harmonią bryły, bogactwem wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze. Niejednokrotnie są to obiekty leżące na Drodze św. Jakuba, uznawanej za najstarszy szlak turystyczny świata i na Lubuskim Szlaku Organowym.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

TAGI
KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u