Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie szerokiemu kręgu odbiorców tajemnic i ciekawostek jakie kryją zabytkowe organy Gustava Heinze z 1922 r. W ramach wydarzenia wnętrze organów zostanie udostępnione dla zwiedzających.
Uczestnicy „Nocy Organów“ będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić wnętrze instrumentu, zbadać poszczególne podzespoły organów, poddawać eksperymentom jego możliwości brzmieniowe, a także zasiąść za kontuarem i wczuć się w rolę muzyka-organisty. Ponadto w ramach projektu zaplanowana została prelekcja na temat budownictwa organowego i ginącego zawodu jakim jest organmistrzostwo. Podsumowaniem wieczoru będzie koncert organowy.
Cel przyświecający „Nocy organów”, to zwrócenie szerokiemu kręgu odbiorców uwagi na istnienie bogatej spuścizny dziedzictwa kulturowego w postaci zabytkowych organów piszczałkowych, ułatwienie dostępu do zabytkowych dóbr kultury mieszkańcom naszego regionu, ich integracja wokół wspólnych wartości kulturowych oraz wzmocnienie potencjału turystycznego i kulturowego regionu.