Polscy żołnierze w Holandii (ZDJĘCIA)

31 październik 2016
Autor: 
por. Krzysztof Gonera

Jak co roku w październiku, żołnierze Czarnej Dywizji przybyli do Bredy, aby uświetnić obchody 72. rocznicy wyzwolenia stolicy północnej Brabancji przez pancerniaków 1. Polskiej Dywizji Pancernej (1PDPanc), dowodzonej przez generała Stanisława Maczka.

W tegorocznych uroczystościach delegacja dowództwa 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, kompania honorowa wraz z pocztem sztandarowym 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz żagańska orkiestra wojskowa stawiły się, ażeby wspólnie z kombatantami i mieszkańcami Bredy oddać należny hołd dokonaniom podkomendnych Bacy.

W sobotni poranek, 29 października na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Oosterhout odbyła się uroczystość zorganizowana przez władze miasta i Stowarzyszenie 1PDPanc Niderlandy. Wzięli w niej udział weterani oraz przedstawiciele rządu Rzeczpospolitej Polskiej z Ambasadorem RP w Królestwie Niderlandów, Janem Borkowskim oraz p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka, przedstawiciela wicepremiera – ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesora Zbigniewa Wawra.

W dalszym ciągu uczestnicy uroczystości przejechali do Bredy, gdzie obchody rocznicy wyzwolenia miasta rozpoczął przemarsz kompanii honorowej wraz z orkiestrą z rynku staromiejskiego pod muzeum miejskie, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wyzwolenie Bredy w dniu 29 października 1944 roku. Umiejscowiona jest ona w miejscu, gdzie 72 lata temu zorganizowano mszę świętą dedykowaną poległym żołnierzom, wyzwolicielom Bredy. Przemarszowi towarzyszyło bicie dzwonów na największej świątyni Bredy, Grote Kerk oraz entuzjastyczne przyjęcie ze strony wielu rzesz mieszkańców miasta zgromadzonych na rynku.

Końcowym akordem kameralnej uroczystości było odczytanie przemówienia generała Stanisława Maczka, które wygłosił z okazji obchodów polskiego Dnia Niepodległości w dniu 11 listopada 1944 roku w Bredzie.

fot. por. Krzysztof GoneraRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u