Wstępny raport PKBWL w sprawie wypadku samolotu na lotnisku w Przylepie

16 grudzień 2016

1 grudnia, Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport wstępny dotyczący wypadku samolotu Piper PA-31, do którego doszło 24 listopada na lotnisku Przylep Zielona Góra.

W raporcie 2970/16 czytamy, "Pilot przybył na lotnisko w celu wykonania przelotu po trasie EPZP – EDWN. Po przygotowaniu lotu, kiedy warunki atmosferyczne poprawiły się i ustąpiła mgła wykołował na DS06. (...) Po ok. 525 m rozbiegu przednia goleń samolotu zaczyna się chować. Samolot pochyla się na nos i dochodzi do kontaktu śmigieł obu silników z nawierzchnią trawiastą DS06. Następnie chowa się lewa goleń i końcówka lewego skrzydła zaczepia o nawierzchnię DS06. Samolot odchyla się od kierunku startu w lewo i odrywa się od ziemi na wysokość ok. 10 m. Następuje nagłe (autorotacyjne) przechylenie samolotu na lewą stronę do pozycji nożowej, po czym samolot uderza nosową częścią kadłuba w ziemię w osi DS06, równocześnie wykonując w pionie obrót o ok. 180°. Od skrzydeł odpadają oba silniki, a kadłub zatrzymuje się na DS06 na kierunku ok. 140° ze schowanym podwoziem. Na miejsce wypadku natychmiast podjechał jeden z instruktorów AZL i podjął akcję ratowniczą, a po kilku minutach przybyli ratownicy z miejscowego LPR. Lekarz stwierdził zgon pilota. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez policję.(...)"

Z raportu wynika zatem, że podwozie samolotu zostało schowane za wcześnie i nie zostały wysunięte do startu klapy na skrzydłach.

Przypomnijmy, że do wypadku doszło w czwartek, 24 listopada około godz. 12.10. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł doświadczony pilot.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.